referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Sobota, 19. septembra 2020
Možnosti zneužitia chemických látok
Dátum pridania: 16.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: goodsusie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 272
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Niektoré produkty chemického priemyslu môžu človeku nielen pomáhať, ale na druhej strane aj škodiť. Píkladom je napríklad nadmerné používanie pesticídov v poľnohospodárstve.

Niektrí ľudia si zámerne kazia svoje zdravie drogami, taktiež chemickými látkami. Ale aj nadmerným pitím alkoholických nápojov, fajčením. Týmto osobám hrozí nebezpečenstvo vzniku zhubných nádorov, trvalé poškodenie zdravia či dokonca a smrť.
Chemické látky sú zneužité aj na vojnové účely v podobe otravných látok (OL). OL sú chemické látky, ktoré majú výrazné zhubné účinký na živé organizmi. V armáde sa OL používajú najmä na výrobu zbraní hromadného ničenia. Už v 1.svetovej vojne sa ako OL zneužili chlór (vdychovaním vniká do pľúc a spôsobuje udusenie), kyanovodík (pôsobí zhubne na krv) a yperit (vytvára pľuzgiere na pokožke a sliznici, neskôr vredy a až smrť). OL, ktoré pôsobia na nervovú sústavu nazývame paralytické OL.

Pri hrozbe nebezpečenstava zamorenia územia OL, je obyvateľstvo varované signálom Chemický poplach. Najdôležitejším ochranným prostriedkom jednotlivca proti chemickým otravným látkam je ochranná maska. Zabraňuje vniknutiu OL do očí, nosa, úst a zabezpečuje prívod čistého vzduchu.
Pri používaní chemických látok nie je ohrozený len človek, ale aj rastliny a živočíchy. Pri praní by sme mali šetriť pracími prostriedkami, pretože tie sa pri vypúšťaní práčky dostávajú kanálmi do riek a potom ďalej ohrozujú živočíchy v nej. Taktiež pri úniku ropy z tankerov vznikajú na vodnej ploche rozsiahle mastné olejové škvrny. Tak hinú nielen ryby a živočíchy žijúce priamo vo vode ale aj vodné vtáctvo, ktorému sa zliepa perie, nemôžu sa vo vode hýbať a konzumovaním otrávenych rýb sa sami otrávia. Na čistenie odpadových vôd sa používaju tzv. čističky. Voda v nich sa prefiltruje, očistí a potom sa ďaľej využíva v priemysle.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.