referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Štvrtok, 28. januára 2021
Minerálne vody v okolí Prešova
Dátum pridania: 17.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: klingacik004
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 308
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Minerálne pramene

Je všeobecne známe, že na území Slovenskej republiky sa nachádza v porovnaní s inými krajinami neobvyklé množstvo minerálnych prameňov. Tieto pramene boli podľa platného právneho poriadku vyhlásené za prírodné zdroje minerálnych vôd stolových alebo za prírodné liečivé zdroje. Prírodné minerálne vody okrem toho, že plnia funkciu dietetickú, nakolko sú roztokom, ktorý v ideálnej forme podáva svoje minerálne zložky ľudskému organizmu, sú aj významným zdravým osviežujúcim nápojom. Nedostatok zdravej pitnej vody je čoraz stále aktuálnejší, a preto minerálne vody zostávajú vďaka ich ochrane a pravidlám určeným pre ich využívanie nápojom, ktorý v budúcnosti môže úspešne rieši problematiku nedostatku zdravej pitnej vody.
Minerálne vody pre svoju dietetickú funkciu a taktiež ako zdravý osviežujúci nápoj.


ZLATÁ STUDŇA

• má veľmi nízky obsah minerálov, najmä sodíka - nízkym obsahom sodíka znižuje riziko ochorení srdca, obličiek a vysokého krvného tlaku
• má málo iónov - ľahšie uhasí smäd, nezaťažuje srdce a obličky
• je nízko mineralizovaná - ide o optimálnu mineralizáciu. Ak je vo vode menej minerálov, vtedy stačí na uhasenie smädu aj menší objem tekutín. Tým sa objemovo nezaťažuje ani srdce, ani obličky.
• je vápenato-horečnatá - jej pomer je ideálny /2:1/. Vápnik je potrebný stavebný prvok. Jeho nedostatok spôsobuje rednutie a mäknutie kostí. Horčík je dôležitý antistresový, protialergický, protisklerotický a protirakovinový prvok.
• je hydrogén-uhličitánová - očisťuje ľudský organizmus. Dodáva vode ľahkú a príjemnú chuť.

KATIONY ANIONY
NH4+
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.