referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Znečistenie vôd
Dátum pridania: 12.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mv@$!3L
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 365
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Znečistenie vôd patri ku globálnym problémom. Voda je nenahraditeľná zložka životného prostredia. Využívaním v priemysle a poľnohospodárstve sa znečisťuje najviac. Človek znečisťuje vodu buď priamo, alebo nepriamo: najväčšou hrozbou pre vodu je priemyselná výroba(ropa, ropné produkty, organické - neorganické látky: olovo, ortuť, arzén, rádioaktívne latky),poľnohospodársvo (priemyselné, umelé hnojiva; pestiády; odpadové vody), sídla( produkcia kvapalných a tuhých odpadov), a doprava( exhaláty, ropne produkty).

Ak hovoríme o znečistení povrchových vôd, rozlišujeme 2 druhy znečistenia:1.znečistenie havarijne, jednorazové a mnohokrát s katastrofálnymi okamžitými dopadmi2.znečistenie dlhodobé, prejavujúce sa trvalejším, najmä organickým znečisťovaním. Celkovo negatívne ovplyvňuje vodne prostredie a skladbu potravinovej ponuky, takže niektoré druhy rýb v postihnutých úsekoch riek vyhynú. Odpadové vody rozdeľujeme podľa rôznych kritérií:• splaškové - odpadové vody z domácností, sociálnych zariadení, objektoch spoločného stravovania a ubytovania a pod.,• mestské - zmes splaškových a iných, najmä priemyselných odpadových vôd, ktoré odtekajú verejnou kanalizáciou,• priemyselné - znečistené vody z výrobného procesu,• poľnohospodárske - znečistené vody z rastlinnej a živočíšnej výroby a drenážne vôd, • dažďové - vody z atmosférických zrážok odvádzané stokovou sieťou,• iné odpadové vody - sem patria nemocničné, chladiace a iné odpadové vody.Aj keď sa nám možno zdá, že na svete je vody veľa, stále jej ubúda a onedlho o ňu môže vypuknúť aj vojna.

Zatiaľ čo my pitnou vodou aj splachujeme, v niektorých krajinách sa pitná voda predáva vo fľašiach za veľmi veľkú cenu. Obsah vody v tele človeka: Príjem vody asi 3l / deň Obsah vody asi 65% Vylučovanie (moč, pot, dýchanie) 2,5 až 3l / deňsprchovanie a kúpanie40lpranie40lWC40losobná hygiena (bez kúpania)15lupratovanie10lumývanie riadu7lpitie a varenie6lpodiel na verejnej spotrebe, napr. kúpanie150l
 
Zdroje: tahaky
Podobné referáty
Znečistenie vôd SOŠ 2.9611 2338 slov
Znečistenie vôd 2.9767 1025 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.