referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Prokop
Sobota, 4. júla 2020
Zhodnotenie odpadu z plastov
Dátum pridania: 24.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Luna55
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 276
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Vlastnosti, ktoré sú typické pre plasty sú: vysoká chemická odolnosť a to, že nikdy nezhnijú.Spaľovanie plastov ma negatívne účinky na ZP, vzniká množstvo chlorovodíka, ktorý so vzdušnou vlhkosťou vytvára HCl. Plyny vznikajúce počas spaľovania sa musia čistiť, ale ich odstraňovanie je veľmi ťažké a drahé. Učinejšou ochranou ZP je náhrada obalových materiálov z PVC a PE. Zo spaľovania sa získava aspoň energia.

Zvyšok po spálení predstavuje asi desatinu ich objemu. RecykláciaAni ukladania na skládky a spaľovanie odpadov z plastov nie je najlepší spôsob odstraňovania. Najlepší spôsob je zabrániť ich vzniku v takom veľkom množstve. Plasty sú vystavane z organických stavebných jednotiek, preto za ciel je opätovné získavanie týchto stavebných jednotiek.PyrolýzaJe to rozklad pri zvýšenej teplote bez prístupu vzduchu. Pyrolýza organických materiálov sa v minulosti v priemyselnom meradle využívala najmä počas spracovania dreva, uhlia a ropy.

V súčasnosti chemici skúšajú týmto spôsobom spracúvať napr. staré pneumatiky a odpad z plastov.Získavanie surovín pyrolýzouPlasty sa zmiešajú vo vírivke s horúcim pieskom, produkty pyrolýzy sa očistia od prachu, sadzi a ochladia sa. Plyny sa používajú na prevádzku zariadenia. Oleje sa rozdelia v destilačnej kolóne. Destiláty obsahujúce suroviny, ktoré umožňujú opätovné vyrábanie plastov. Latky, ktoré vznikajú sú škodlivé, ich nebezpečne a neškodné odstránenie treba ešte doriešiť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.