referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Utorok, 22. septembra 2020
Chemický priemysel a životné prostredie
Dátum pridania: 16.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: monikax44
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 427
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Chemický priemysel je zameraný na výrobu základných chemických produktov – anorganických a organických chemikálií, na výrobu syntetických látok a pod. Územie Slovenska má veľmi pestrú geologickú stavbu. Vyskytujú sa takmer všetky druhy minerálnych surovín. Ich ložiská sú, až na malé výnimky, chudobné, preto je náš chemický priemysel odkázaný na dovoz surovín. PREHĽAD DOVÁŽANÝCH SUROVÍN Rusko – ropa, čierne uhlie, zemný plyn, železná a mangánová ruda, pyrit, síra, celulóza... Nemecko – draselné soli, surový kaučuk... Poľsko – síra, pyrit, kamenná soľ, koks... Maďarsko – neželezné rudy a koncentráty na výrobu neželezných kovov ( bauxit, kryolit.. )

  rozvojom vedy a techniky získava človek prevahu v ekologickej rovnováhe, čo má za následok obmedzovanie schopnosti prírody udržiavať podmienky potrebné pre existenciu života na Zemi. Preto najdôležitejšia úloha ekológie je intenzívne štúdium faktorov ( fyzikálnych, chemických, biologických a sociálnych ), ktoré ovplyvňujú stav životného prostredia. Štúdiom chemických faktorov sa zaoberá vedná oblasť ekológie – ekologická chémia. Skúma vplyv chemických látok a chemických procesov na životné prostredie a sleduje najmä negatívne účinky chémie a chemizácie na živé organizmy. Chemické procesy, ktoré ovplyvňujú životné prostredie, možno rozdeliť na : 1. prírodné ( geologické a biochemické ) – zahŕňajú chemické premeny, ktoré prebiehajú v prírode bez zásahu človeka 2. antropogénne ( vznikajúce činnosťou človeka ) Pri chemických výrobách vznikajú vedľajšie produkty, ktoré znečisťujú prostredie. Nežiadúce odpady sú však výsledkom chemických dejov aj v iných odvetviach priemyslu. Ekologické katastrofy spôsobené chémiou 

Pri neustálom rozvoji priemyslu sa neustále zvyšuje aj počet nehôd, pri ktorých príde o život veľa ľudí. Je to zrážka v atómových elektrárňach či nebezpečné emisie, ktoré spôsobujú zlé stavy v ovzduší. Najviac publikovanou nehodou sa stala nehoda v ukrajinskej elektrárni Černobyľ, ktorá vybuchla a následný požiar reaktoru C spôsobil obrovské škody. Okrem tisícok mŕtvych sa i doteraz generačne postihnutým jedincom rodia siamské dvojčatá, objavujú sa abnormality u novorodencov a u všetkých postihnutých je i doteraz zvýšený výskyt rakoviny. Táto katastrofa sa stala v roku 1986. 

Imisie - vznikajú chemickými a fyzikálnymi premenami v ovzduší z emisií.

 
Galéria k článku [2]
Podobné referáty
Chemický priemysel a životné prostredie SOŠ 2.9328 1814 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.