referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Z potopených lodí v Tichom oceáne uniká nafta
Dátum pridania: 29.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cload
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 338
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Od veľkolepých bitiek druhej svetovej vojny už uplynulo šesťdesiat rokov, ale starosti o ich dopadoch na životné prostredie trvajú. Koľko potopenýchlodí je ešte plných nafty, ktorá by mohla uniknúť. Nikto nevie presné číslo, koľko vojnových a nákladných plavidiel išlo ku dnu. Výskumníci z Regionálneho programu krajín južného Pacifiku pre životné prostrediezmapovali viac ako 3 800 lodí potopených behom vojny v Pacifiku. Existujúobavy, že následkom korózie začne unikať nafta zo stoviek vrakov. 

Napríklad Americká loď Mississinewa. 20. novembra 1944 vyhodila japonská samovražedná ponorka riadená jedným mužom tento americký tanker do povetria v blízkosti ostrova Yap. Ostrov Yap sa nachádza v severnej časti súostrovia Palau. Vrak objavili potápači v roku 2001. Potom, čo bola loď v tom istom roku zničená tajfúnom, 91 tisíc litrov nafty uniklo do lagúny. Americký záchranári dve pretrhnuté miesta opravili a v minulom roku vypumpovali zostávajúcich 6,8 miliónov litrov, čo stálo približne štyri milióny dolárov. Treba však preskúmať stovky ďalších lodí plných nafty a zaplatiťich vyčistenie. 

Hľadaním lodných vrakov sa zaoberá Thomas Levy, archeológ platený National Geografic Society. Okrem toho ešte našiel 4000 až 4 700 rokov starú ílovú formu a medenú hlavu sekery na nálezisku Khirbet Hamra Ifdan v jordánskej púšti. Ďalej zbytky továrne navýrobu kovových predmetov, v ktorej našiel medenú rudu, zbytky vysokých pecí a kelímkov, formy na náradia, kamene na rozbíjanie foriem a hotové medené náradia. To všetko vo viac ako sedemnástich izbách, dvoroch a ďalších pracovných prostrediach. Táto manufaktúra by sa páčila aj Henrymu Fordovi. Je to najväčšiaa najzachovalejšia továreň svojho druhu na Strednom východe a je prvým dôkazom masovej výroby kovových predmetov v tomto regióne.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.