referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Utorok, 30. novembra 2021
Rovnováha
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Broono
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 397
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Tento referát je zamyslením sa nad počínaním si človeka na tejto planéte. Najlepšie bude asi začať od vývoja – teda od úplného počiatku ľudstva samého.

Pokiaľ bol prehistorický človek len lovcom a zberačom, zabíjajúcim len pre udržanie svojho života a svoju potravu dopĺňal ľahko prístupnými plodmi a listami, bolo jeho postavenie v prírodných ekosystémoch porovnateľné s postavením iného teplokrvného cicavca. Vývoj inteligencie, výroba nástrojov a jednoduchých zbraní ho neposunula v rebríčku ekologických ekvivalentov vyššie ako na úroveň najlepších a najúspešnejších. Pomocou týchto nástrojov kompenzoval pri love koristi nedostatok svojej obratnosti a sily. Keď svoje spôsoby lovu vylepšil, zvieratá, medzi ktorými žil, stali sa plachšími a pre človeka bolo čoraz ťažšie uloviť ich. To ho časom viedlo ku kočovaniu.
Jeho prvé úspechy v pokusoch o chov dobytka kočovným spôsobom mu ušetrili problémy a námahu pri love, keďže si takto zabezpečil ľahko dostupný zdroj zdroj potravy. Mohol sa odsťahovať so svojimi čriedami preč z vysušených a zničených oblastí bez toho, aby si uvedomil poškodenie vlastného prostredia. Zvieratá nomádov spásali rastlinstvo v takom rozsahu, že sa štruktúra pôdy zmenila a získala púšťový charakter.
Predpokladá sa, že prvé pokusy človeka prejsť k usadlému poľnohospodárstvu sa uskutočnili v období asi 8 000 rokov pred našim letopočtom na území „úrodného polmesiaca“ Blízkeho východu. V tomto období boli položené dôležité míľniky vývoja civilizácie, vznikli prvé mestá a veľkomestá a začali sa vzmáhať veľké kultúry Stredomoria. To boli prvé kroky k súčastnej enviromentálnej kríze, pri ktorých poľnohospodárstvo pretváralo charakter krajiny na typ, v ktorom niet priestoru pre veľké, voľne žijúce živočíchy. Napríklad ústup a neskôr vyhynutie ázijského leva sa v juhovýchodnej Európe na Blízkom východe začal práve vtedy.
Z globálneho hľadiska zanechal novodobý človek v prvých tisícročiach svojej existencie za sebou len povrchné a miestne ohraničené vplyvy na krajinu a jej živú prírodu. Až v priebehu posledných storočí, od obdobia veľkých objavov, prejavili sa vo všetkých oblastiach sveta problémy súvisiace s novým spôsobom života človeka a všetkými dôsledkami civilizácie. Keď človek vynašiel strelné zbrane, poskytli mu možnosť zabíjať pre zábavu a zisk.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.