referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Smog nad Pekingom
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: monster
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 386
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Európska vesmírna agentúra(European Space Agency, ESA) v spolupráci s odborníkmi z Európskej únie a Číny poukázala na rastúcu koncentráciu oxidu dusičného(NO2) v priemyselných oblastiach Číny. Znečistenie ovzdušia je dôsledkom dynamického rozvoja čínskej ekonomiky v posledných rokoch.

Satelitné merania prevedené prostredníctvom družice Envisat dokumentujú znečistenie ovzdušia oxidom dusičným na celom svete. Pomocou družice Envisat je možné určiť celkový obsah plynov v rôznych výškach. Z údajov vyplýva, že najväčšia koncentrácia oxidu dusičného bola zaznamenaná nad Pekingom a severovýchodom Číny.

Od roku 1996 došlo v atmosfére nad Čínou k extrémnym zmenám. Do ovzdušia sa vo väčšej miere dostáva oxid dusičný z uhoľných elektrární, ťažkého priemyslu a cestnej dopravy.

Od roku 1996 sa v husto zaľudnených oblastiach koncentrácia oxidu dusičného zvýšila o 50% a má vzostupný trend stále pokračuje. Na celom svete sa od počiatku priemyselnej revolúcie zvýšil obsah oxidu dusičného v ovzduší sesťnásobne, medzi jednotlivými časťami planéty však existujú obrovské rozdiely obsahu oxidu dusičného v atmosfére.

Oxid dusičitý je dôležitou súčasťou chemických procesov. Jeho pôsobením vzniká v troposfére ozón(O3). Troposféra je najnižšia vrstva zemskej atmosféry. Dosahuje do výšky 8 kilometrov nad pólmi a 16 kilometrov nad rovníkom. Nadmerná koncentrácia troposférického (prízemného) ozónu je narozdiel od stratosférického ozónu škodlivá, spôsobuje dýchacie problémy a poškodzuje pľúca.

Okrem oxidu dusičného je v ovzduší v Číne zamorené aj oxidom siričitým(SO2). Jeho hlavným zdrojom sú okrem uhoľných elektrární tiež desiatky horiacich ložísk uhlia. Podľa expertov uvoľnia tlejúce uhoľné ložiská rovnaké množstvo skleníkových plynov ako celá automobilová doprava v USA.

Tento obrázok z 27 Novembra 2005 ukazuje, koľko molekúl pripadá na štvorcový centimeter nad Pekingom a ďalšími oblasťami Číny. Vysoký stupeň hustoty CO je naznačený červenou. 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.