referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Rádioaktivita je všade okolo nás
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: treme
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 760
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Vedci predpokladajú, že v najbližších storočiach zomrie niekoľko miliónov ľudí v dôsledku jadrových testov, ktoré boli uskutočnené v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

V roku 1991 bol istý filmový režisér pozvaný do neprístupnej časti ruského Uralu, aby tu natočil dokument o jednej z najtajnejších sovietskych tovární na výrobu jadrových bômb. Pri natáčaní tam odhalil jednu z najväčších jadrových katastrôf ojedinelých dimenzií, ktorá je zvyšku sveta tak vzdialená, aká vzdialená a ignorovaná bola aj zo strany sovietskych politikov. Na Urale v mestečku Čeľjabinsk sa mu podarilo odkryť tajomstvo najväčšej sovietskej továrne na výrobu plutónia, ktorá bola vybudovaná počas studenej vojny. Od svojho spustenia zásobovala továreň okolitú prírodu miliónmi ton rádioaktívneho odpadu. Dodnes bolo do neďalekej rieky Teča vypustených podľa odhadov 76 miliónov m3 rádioaktívneho odpadu. Rieka je pritom jediným zdrojom pitnej vody pre komunity, žijúce na jej brehoch. Miestni doktori sú presvedčení, že radiácia, ktorej sú obyvatelia v okolí továrne vystavení, je až 57-krát väčšia ako radiácia, ktorej boli vystavené obete výbuchu Černobyľskej jadrovej elektrárne! V roku 1957 tu navyše vybuchlo skladisko jadrového odpadu a 1 kilometer vysoký rádioaktívny mrak vtedy zamoril 3 sovietske provincie, ožiaril 250 000 obyvateľov v 217 mestách. Výskyt leukémie sa od spustenia továrne v jej okolí zvýšil o 41 %, priemerný vek žien sa v roku 1993 pohyboval na hranici 47 rokov (celoštátny priemer bol 72 rokov), muži sa v regióne dožívali v priemere 45 rokov.

Vedci odhadujú, že na celom svete bolo do dnešného dňa uskutočnených viac ako 1 900 jadrových pokusov, ktorých rozsah prirovnávajú k 40 000 Hirošimám! Štiepne produkty jadrových testov v púšti Nevada sú v súčasnosti napríklad ľahko identifikovateľné v ekosystémoch krajín vzdialených od USA tisícky kilometrov. Aj v USA sa stali obyčajní obyvatelia pokusnými králikmi nukleárneho priemyslu. Štúdia americkej vlády z roku 1957 už vtedy predpovedala, že vtedajšie jadrové testy „splodili“ 2 000 geneticky narušených detí každý rok a až 35 000 takýchto detí na celom svete. Aj napriek tejto skutočnosti americká vláda v testoch pokračovala. Najviac poškodenými boli pravdaže komunity, žijúce v blízkosti testovacích lokalít. Úplne nepochopiteľne sa obeťami jadrových pokusov stali aj príslušníci mormonskej komunity, ktorá žila iba 150 kilometrov od miesta Ground Zero, kde boli testované americké jadrové bomby.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.