referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Palivové články
Dátum pridania: 12.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miko2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 362
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 50s
Pomalé čítanie: 17m 45s
 
Palivovými článkami na ceste za trvalou mobilitou

Mobilita predstavuje dôležitú spoločenskú hodnotu a zároveň rozhodujúci faktor pre rozvoj národného hospodárstva. Zodpovedné konanie s ohľadom na budúcnosť preto musí smerovať k trvalo udržateľnej mobilite. DaimlerChrysler trvalú mobilitu ukotvil hlboko vo svojom podnikateľskom pláne. Na pozadí črtajúceho sa vývoja energetického sektora už niet pochýb, že súčasné využívanie prevažne fosílnej primárnej energie kritérium dlhodobej trvácnosti nespĺňa.

Trvácna mobilita sa dá dosiahnuť iba súbežným splnením troch cieľov:
1. Pohony so zlepšenou účinnosťou. Ak sa budú motorové palivá získavať prevažne z fosílnych zdrojov, je potrebné sa zamerať na ich čo najúčinnejšie a najšetrnejšie využívanie, chrániť tak obmedzené zásoby a zmenšovať emisie CO2. Obnoviteľné zdroje energie sú k dispozícii teoreticky v neobmedzenom množstve, ale aj ony si vyžadujú šetrné zaobchádzanie, v neposlednom rade aj kvôli relatívne veľkým výrobným nákladom.
2. CO2 -neutralita. Iba výrazne menšie vypúšťanie kysličníka uhličitého pomôže predísť nebezpečenstvu klimatickej zmeny. Aj tento cieľ si vyžaduje dôraznejšie nasadenie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú pri ich využívaní prevažne alebo úplne CO2 - neutrálne.
3. Dôraznejšie využívanie obnoviteľných zdrojov. Rozšírenie alternatívnych zdrojov energie do svetových regiónov, ktoré sú v súčasnosti silne závislé od dovážaných fosílnych nositeľov energie, zmenší mieru takejto závislosti a zlepší zásobovaciu sebestačnosť. Dôraznejšie nasadzovanie obnoviteľných zdrojov energie navyše zabezpečí dlhodobú dostupnosť primárnej energie pre sektor dopravy.

Energetické štruktúry a koncepcie mobility sa nedajú zmeniť zo dňa na deň. V oboch prípadoch ide o oblasti, v ktorých zmena smerom k trvácnosti vedie k hmatateľným výsledkom iba pozvoľne. To však znamená aj to, že vhodné stratégie vývoja musia obsahovať krátko-, stredne- a dlhodobé perspektívy. Od všetkých zúčastnených si tiež vyžadujú značnú dávku trpezlivosti. DaimlerChrysler túto stratégiu napĺňa pod mottom „Naša cesta za trvalou mobilitou“. Definuje pracovnú mapu všetkých vývojových cieľov, ktoré sú dnes, zajtra, alebo pozajtra dosiahnuteľné a predstavujú vždy iba jeden krok k cieľu,“ vysvetľuje Dr. Herbert Kohler, vedúci koncernového výskumu a predvývoja automobilových konštrukcií i pohonu a zároveň aj splnomocnenec koncernu DaimlerChrysler pre životné prostredie.

Takúto dlhú cestu však automobilky ako Daimler- Chrysler nezvládnu osamotené. Ich úloha spočíva vo vytváraní efektívnejších a ekologickejších koncepcií pohonov, ako aj pripraviť uvedenie takých koncepcií na trh, ktoré majú potenciál priniesť veľký skok v efektivite. Nevyhnutným pre dosiahnutie cieľa však zostáva aktivovanie sa ďalších zúčastnených. Výrobcovia motorových palív a nosičov energie musia svoje produkty rovnako zlepšovať a zároveň vyvíjať nové palivá za dostupné ceny. Optimalizované alebo inovatívne pohony dokážu naplno využiť svoj potenciál iba so zodpovedajúcimi nosičmi energie a ich kvalitou. Výrobcovia energie a technologickí vývojári musia postupne rozširovať svoje výrobné kapacity pre obnoviteľné energie a zlepšovať tiež výrobné procesy, aby boli nové formy energie dostupné v dostatočnom množstve a za prijateľné ceny. Musia tiež vzniknúť prídavné zásobovacie infraštruktúry, cez ktoré bude možné celoplošne distribuovať nové motorové palivá. V neposlednom rade sa o vhodné rámcové podmienky musí postarať aj politická sféra a vydláždiť tak cestu k trvalej mobilite.

V oblasti motorových palív podporuje DaimlerChrysler celý rad výskumov, ktoré predstavujú medzníky na ceste za trvalou mobilitou. Súčasné palivá ako nafta a benzín sa dajú kvalitatívne zlepšiť; technické optimalizácie spaľovacích motorov tak v plnej miere nachádzajú svoje opodstatnenie. Aj primiešavanie obnoviteľných biopalív prvej generácie už dnes ponúka možnosti zmenšovania emisií CO2 a umožňuje tak pribrzdiť spotrebu fosílnej primárnej energie. Syntetické palivá, ktoré sa dajú získať z fosílnych, ale aj obnoviteľných zdrojov (biopalivá druhej generácie), predstavujú ďalší krok k na mieru šitým koncepciám motorového pohonu. Umožňujú tiež zlepšenie efektivity a zmenšenie emisií CO2 . Na konci cesty by mali stáť palivá získané prevažne alebo výlučne z obnoviteľných zdrojov, ktoré privádzajú cieľ v podobe CO2 -neutrality na dosah. DaimlerChrysler pritom z viacerých dôvodov vidí vo vodíku ideálnz nosič energie pre takýto dlhodobý vývoj.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.