referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Vplyv slnečného žiarenia, soláriá
Dátum pridania: 04.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ni3kush
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 709
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Slnečné žiarenie

V letnom období je stav kože ovplyvnený slnečným žiarením.

Slnečné žiarenie sa skladá z 1% UV žiarenia, z 59% infračerveného žiarenia a zo 40% viditeľného svetla. V malých dávkach je UV žiarenie priaznivé, najprv spôsobí sčervenanie a potom pigmentáciu kože. Má dezinfekčný účinok zvyšuje počet červených a bielych krviniek podporuje metabolizmus, hojenie a vyvoláva tvorbu vitamínu D. Po slnení je koža veľmi hladká, napnutá, dobre prekrvená ale po dlhodobom opaľovaní sa koža stáva suchá, vráskavá, prehlbujú sa kožné ryhy, hrubne zrohovatelá vrstva. Pokožka starne – je ochabnutá.

UV žiarenie môže spôsobiť až rakovinu kože. Dôkaz toho je, že 87% všetkej kožnej rakoviny sa lokalizuje na tváry. Na ochranu pred UV žiarením sa odporúča používať kozmetické prípravky s UV filtrami. UV filter je látka, ktorá obsahuje UVB žiarenie a zvyšuje účinok UVA žiarenia.

Pri precitlivenosti kože sa na slnečné žiarenie teda UVA a UVB žiarenie je vhodné použiť krém, ktorý zachytáva všetky zóny UV žiarenie. Takýmito filtrami sú : ichtiol, salycil a tanín.

Ochrannú vrstvu, ktorou sa likviduje UV žiarenie nie len škodlivé ale aj prospešné, používajú ľudia, ktorí sú dlhodobo na slnku (napr. horolezci) a touto ochrannou vrstvou je titánová alebo zinková beloba. Buď je vo forme púdru alebo krému. Ochranný efekt väčšiny ochranných opal. pripravkov sa rozvinie až po 30-40 minútach preto si pokožku natrieme pred slnením vždy v dostatočnom predstihu. Ochranný faktor môže byť od 2 po 100. Jeden stupeň faktora predstavuje 20 min. ochrany na slnku.

Soláriá

Predčasné starnutie, strata elasticity pokožky, nádory kože, poškodenie očí, to všetko vám hrozí pod umelými lúčmi.

K soláriam treba pristupovať s rovnakým rešpektom ako k slnku. Možno ešte prísnejšie, pretože pred pár rokmi boli soláriá prezentované ako úplne neškodná a zdravá alternatíva slnečného žiarenia. Postupne však vychádzajú na povrch aj jej tienisté stránky. Hoci je solárium v dobrom technickom stave a skutočne produkuje len UVA žiarenie, to ešte neznamená, že nemôže pokožke uškodiť. Práve toto ultrafialové žiarenie je zodpovedné za starnutie pokožky a stratu elasticity. Má vplyv aj na vznik rakoviny kože, nie však až v takej miere ako UVB žiarenie. Pod jeho vplyvom sa tvoria skôr nemelanómové zhubné a nezhubné nádory.

Keď ste sa už rozhodli pre návštevu, nájdite si také solárium, v ktorom vám vie personál odpovedať na všetky otázky. Nebojte sa pýtať! Personál by mal vylúčiť ľudí, ktorí sú absolútne nevhodní na návštevu solária. Niekedy postačí aj vývesná informačná tabuľa. Ak si neviete rady, poraďte sa so svojím dermatológom.

Soláriá sú nebezpečné, ak sa u vás alebo vo vašej rodine už vyskytol kožný nádor. Prekážkou sú aj autoimúnne ochorenia. Rovnako sa neodporúča návšteva solária ľuďom, ktorí sú po operácii očí alebo trpia ochoreniami rohovky, šošoviek či sietnice. Máte náchylnosť na alergické reakcie? Aj v tomto prípade solárium radšej zoširoka obchádzajte. Ak pravidelne užívate akékoľvek lieky, poraďte sa s lekárom, či je návšteva solária vhodná.

Najmenej hodinu pred návštevou solária nepoužívajte parfum ani žiadne krémy a skôr než vojdete, odložte všetky šperky a dôkladne sa odlíčte. V deň návštevy solária sa neepilujte. Chce to aspoň deň prestávky. Po návšteve solária treba pokožku premasťovať, lebo každá dávka slnečného žiarenia ju vysušuje. Začínajte s menšími dávkami a nezabudnite na ochranné krémy určené pre soláriá. Do povinnej výbavy patria, samozrejme, aj okuliare.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.