referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Civilizačné choroby, planktón, potravinový reťazec, pesticídy, skleníkový efekt
Dátum pridania: 03.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wilhelm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 317
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Skleníkový efekt

Zemská amosféra sa udržovala po stovky rokov, ale teraz, vďaka dôsledkom ľudskej činnosti, je tento zdroj života a ochrany vážne ohrozený. Táto hrozba zahrňuje skleníkový efekt, globálne otepľovanie, jedovaté splodiny, stenšujúcu ozónovú vrstvu a kyslé dažde.

Pesticídy

Sú to chemické látky, ktoré sa v poľnohospodárstve a v lesníctve používajú v boji proti chorobám a škodcom rastlín a proti burine.

Potravinový reťazec

Všetky rastliny a živočíchy žijú v ekosystéme. v ktorom platia všetky zákonitosti vzájomných ekologických vzťahov a väzieb. Všetko živé na našej planéte je súčasťou potravinového reťazca. Ak jeden článok potravinového reťazca vyhynie, výrazne to ovplyvní aj ostatné články reťazca a môže dojsť k vyhynutiu ďalšieho rastlinného alebo živočíšneho druhu.

Civilizačné choroby

Alergia

Pojem alergia označuje skupinu chorôb, pri ktorých odpoveď na faktory pôsobiace z vonkajšieho prostredia zapríčiňuje poškodenie orgánov a tkanív a vyvoláva zápaly alebo poruchy funkcie.

Obezita

Obezitou označujeme nadbytok tukového tkaniva v organizme. Je ochorením dnešnej spoločnosti. Jej výskyt sa stále zvyšuje. Vzniká, keď energetický príjem z potravy prevyšuje výdaj.

Stres

Stres je civilizačnou chorobou. V každodennom živote sa stretávame s množstvom faktorov, vonkajšieho a vnútorného prostredia, ktoré vplývajú na náš organizmus. Tie pôsobia v pozitívnom ale aj v negatívnom zmysle. Stres je vlastne reakcia organizmu na hroziacu záťaž, riziko.

Planktón

Je to spoločenstvo organizmov, ktoré sa voľne vznášajú vo vode. Môže byť tvorený baktériami (bakterioplanktón), rastlinami (fytoplanktón) alebo drobnými živočíchmi (zooplanktón).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.