referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Čistička odpadových vôd
Dátum pridania: 02.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: noel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 912
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Čistička Odpadových Vôd

Povinnosťou ľudí je zachrániť svet. Treba ju ochrániť najmä od globálnych problémov. Je veľa fabrík, ktoré potrebujú k výrobe
vodu, a tak ju čerpajú z riek. Medzi takéto fabriky patria aj papierenské strojárne. Pri výrobe sa voda zašpiní, nahromadia sa
v nej škodlivé látky. Aby sa chránila príroda, vybudovali sa čističky odpadových vôd –ČOV. Čistička má za úlohu zbaviť použitú vodu od nečistôt. To sa robí usadzovaním alebo vyplavovaním nečistôt, voda sa filtruje, čistí mikroorganizmami a chemicky.

Fabrika je prvotný znečisťovateľ vody. Ale čističky nie sú iba pri fabrikách. Aj pre mestá sa zvlášť stavajú čističky, aby čistili splaškové vody mesta. V Štúrove sme navštívili podnik Kappa a.s. ,ktorý sa skladá z viacerých pobočiek ako JCP, Icopal a Strojpap. Celý podnik sa rozkladá na ploche 98 hektárov. Čistička odpadových vôd patrí Kappe. Tu sa čistí iba voda, ktorá bola použitá pri výrobe papiera.

Čistička má 1 odvzdušňovaciu komoru, 12 čistiacich nádrží a jednu nádrž na čistenie mikroorganizmami. Voda prechádza cez 3 linky. Najprv sa odvzdušňuje a zbavuje sa chemických nečistôt, potom ju odvádzajú do nádrží, kde sa usadzujú alebo vyplavujú nečistoty. Voda sa ďalej odvádza do nádrže s mikroorganizmami, odkiaľ sa potom filtráciou vypúšťa do rieky. Do rieky sa vypúšťa také množstvo vody, aké sa použilo. Celá linka ČOV je dlhá 800 metrov, čo voda prejde za 110 minút.

Pri výrobe papiera sa voda otepľuje a vzniká z nej para, ktorá sa používa na otepľovanie a prevzdušňovanie celulózy. Voda sa pritom zafarbuje od špiny. Para sa premieňa späť na vodu a odvádza do odvzdušňovacej nádrže. Tam sa z nečistôt odstraňuje kyslík, aby špina klesla na dno. Odvzdušňovanie sa robí pri teplote 66,6 C. Odtiaľ sa odpadová voda vedie do rozdeľovačov. Z rozdeľovačov ide do čistiacich nádrží. Rozdeľovačov je 3 a z jedného ide voda do 4 nádrží, ktoré sú široké 4 metre a vysoké 5 metrov. V čistiacich nádržiach sú stierace zariadenia, ktoré slúžia na odkalovanie. V každej nádrži sú dve stieracie zariadenia. Jedna je na hladine a jedna na dne. Prečistená voda sa z nádrže vypúšťa do Dunaja. V nádobách sa kal zhusťuje z 1% na 4%
a za deň sa prečistí 13 tisíc kubických metrov vody. V odvádzajúcich potrubiach je teplota vody 28 až 30 C. Voda ďalej prechádza kaskádami, čím sa prevzdušňuje. Z čistiacich nádob sa voda odvádza do nádrže s mikroorganizmami. Tam sa za hodinu prečistí 2 tisíc kubických metrov vody. Keďže mikroorganizmy odumierajú, treba ich každých 7 dní obnovovať. Mikroorganizmy sa s vodou nepúšťajú do rieky. Po prečistení sa ich voda zbavuje a vypúšťa do Dunaja. Mikroorganizmy sa na konci nádoby zachytávajú na filtry a potrubím zavádzajú späť na začiatok nádoby. Idú dookola. Za mesiac sa v ČOV získa 450 ton kalu. Kal sa skladá z 20% nečistoty a z 80% vody. Kal sa predáva ako hnojivo. Za rok sa v čističke prečistí 8 miliónov kubických metrov vody.

Na prácu čističky sa používa 15 MW za rok. Pri chemickom čistení sa používajú síran hlinitý, kagulant a flokulant. Na usadzovanie sa používajú Dorové usadzováky. Pri čističkách je aj dozor. Tvoria ho 4 ľudia na dve doby. Do mestskej čističky sa vedú splaškové vody mesta. Mestská čistička sa skladá z 10 nádob s kaskádami. Ale čistiaci proces je podobný. Voda sa čistí chemicky, mikroorganizmami, nečistoty sa vyplavujú alebo usadzujú a odstraňujú. A nakoniec sa voda filtráciou odvádza.

Na Slovensku je nariadenie o výstavbe čističkách. Podľa nariadenia treba každému mestu nad 10 tisíc obyvateľov do roku 2008 vybudovať čističku odpadových vôd na úrovni Európskeho registra. Čističku majú vystavať aj v dedinách s viac ako 2 tisíc obyvateľov. Čističky v dedinách musia byť postavené do roku 2014. Štúrovo má v tomto smere 2 možnosti. Môže konať podľa nariadenia a do roku 2008 vybuduje novú funkčnú čističku na potrebnej úrovni. Druhá možnosť je zníženie kapacity dnešnej
čističky. To by sa dosiahlo pomocou z Maďarska. V Ostrihome bola vybudovaná nová čistička, ktorá sa využíva len na 13% .
Voda by sa zo Štúrova prenášala do Ostrihomu. Tak by sa znížila kapacita Štúrovskej ČOV na 50% a Ostrihomská čistička by dosiahla 95% účinnosť. Voda by sa prenášala cez potrubie nad riekou. Výstavba novej čističky by stála 30 až 40 miliónov korún, ale druhým spôsobom by sa platilo iba za služby. Už vznikol aj taký nápad, že odpadová voda by sa čistila už pri papierenskom stroji. Rozhodnutie by sa malo vyhlásiť v tomto roku. Čističky sú potrebné nato, aby sme zachovali čistoty riek, a tým aj prírody a okolia. To je povinnosťou ľudí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.