referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Lesy - klenoty našej planéty
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: siska15
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 581
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Zo vsetkych strán, či už je to z TV, z rádií, zo školy, alebo od našich sudedov, počúvame aké je pre ľudstvo dôležité chrániť životné prostredie. Jeho prežitie v najbližšej budúcnosti závisí na správnom fungovaní prirodzených ekosystémov, vrátane lesov.
Ľudia stupňovaním koristníckeho využívania lesov počas posledných storočí zredukovali a zničili lesné ekosystémy. Naše vedomosti o lese sú v súčasnej dobe veľmi obmedzené, väčšinu väzieb v lesných ekosystémoch nepoznáme. Lesy sú spoločenstvom množstva živých organizmov vzájomne na sebe závislých na rôznych úrovniach, od mikroskopickej až po globálnu. Tieto spoločenstvá udržiavajú a stabilizujú les ako celok.

Aj keď ich flóra a fauna sú veľmi rozdielne, jedno majú všetky lesy spoločné: hrajú elementárnu rolu pre životné prostredie na Zemi: zvyšujú vlhkosť vzduchu, tvoria prirodzenú bariéru vetru, zmierňujú horúčavu, mráz aj sucho a tak regulujú klímu. Filtrujú vzduch, bránia erózii, akumulujú a čistia vodu. Lesy sú zdrojom potravy, dreva, paliva, liekov a stavebných materiálov, ktoré tvoria základ ľudskej ekonomiky. Bez stromov by bol život na Zemi nepredstaviteľný.

Na svete sa nachádza ešte 13,5 miliónov km2 lesov, ktoré ostali uchránené pred priemyselnými zásahmi. Zodpovedá to ploche väčšej ako Čína alebo dvakrát takej veľkej ako je Austrália. Ale v skutočnosti je to len 7% zemského povrchu - jedna pätina pôvodne zalesnených plôch. A stále je každé dve sekundy zničená plocha lesa veľkosti futbalového ihriska. Ešte nikdy v histórii nebolo celosvetovo vyklčovaných, vypálených, otrávených a spustošených toľko lesov, ako dnes.

Výrub lesov má za dôsledok aj úbytok produkcie kyslíka na Zemi. Kyslík je jednou z hlavných zložiek vzduchu. Vzduch tvorý atmosféru-plynný obal Zeme, bez ktorého by naša Zem, teda ani my nemohla existovať.

Najviac sú postihnuté lesy v USA, Kanade, Škandinávii a na Sibíri. Obrovská časť tam získaného dreva sa spotrebuje na výrobu celulózy a skončí ako papier. Veľké papierne ho predávajú vydavateľom časopisov, zásielkovým obchodom, reklamným agentúram a chemickému priemyslu. Tieto koncerny tým uspokoja stále rastúci dopyt po papieri na západnom trhu, pričom trh s recyklovaným papierom stagnuje. Nemecko je po USA a Japonsku tretí najväčší spotrebiteľ dreva na svete. No nestačí len presvedčiť priemyselné firmy, aby prestali s vyrubovaním pralesov. Dôležitú úlohu zohrávajú aj politickí predstavitelia, ktorí musia konečne začať konať v prospech lesov.

Ak sa vyrúbu všetky stromy, civilizácia nebude schopná ďalej fungovať. Preto je veľmi dôležité, aby naša generácia a aj tie čo prídu po nás ochraňovali lesy a bojovali za ich práva.

Les je živý organizmus. Zrodí sa, rastie, dospieva a hynie. Je to najvyššie a najdokonalejšie rastlinné spoločenstvo, ktoré pre človeka má a bude mať veľký význam.

Niekto múdry raz povedal: „Ži a nechaj žiť..“ Tak riaďme sa týmto heslom. Nechajme lesy žiť a oni dajú život nám.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.