referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Ekológia - základné pojmy
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katusa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 190
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Ekológia je vedný odbor biológie, ktorého úlohou je študovať vzťahy medzi organizmami a prostredím a vzťahy medzi živými organizmami navzájom. Študuje ekologické systémy, ich štruktúru, organizáciu a zmeny v nich prebiehajúce.

Ekosystém je tvorený anorganickou i organickou hmotou. Je to otvorený systém, čo znamená, že v ňom dochádza k výmene látok a energie. Pre ekosystémy je charakteristická schopnosť samoregulácie, sebaobnovovania a schopnosť vyvíjať sa v čase. Ekosystém má dve zložky – biocenózu a prostredie, v ktorom biocenóza žije, čiže biotop.

Biocenózu tvorí spoločenstvo všetkých živých organizmov žijúcich v danom ekosystéme a vzťahy medzi týmito organizmami. Biocenózu tvorí rastlinná zložka – fytocenóza, živočíšna zložka – zoocenóza a pôdne mikroorganizmy čiže mikróbne cenózy.

Biotop je prostredie, v ktorom biocenóza žije. Toto prostredie vzniká pôsobením faktorov neživej prírody - abiotické faktory - a pôsobením živých organizmov - biotické faktory. Topograficky vymedzený biotop označujeme ako stanovište.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.