referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Nelegálna ťažba dreva v Brazílii
Dátum pridania: 03.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: system
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 502
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Nelegálna ťažba dreva a chov dobytka sú v súčasnosti dve hlavné ekonomické aktivity, ktoré stoja v pozadí ničenia cenných území tropického pralesa v centrálnej oblasti Brazílie. Vyplýva to zo správy o pokračujúcej deštrukcii amazonských pralesov, ktorú zverejnila organizácia Greenpeace.

Dokument, na ktorom pracoval tím expertov organizácie od roku 2001, odhaľuje škandalózne pozadie ťažby dreva v brazílskom federálnom štáte Pará. Súčasťou správy je aj dokumentácia kriminálnych prípadov, napr. vrážd, zastrašovania, fyzického násilia a moderných foriem otroctva, spojených s nelegálnou ťažbou vzácneho dreva v Amazónii.

Správa Greenpeace konštatuje, že nelegálna ťažba je systematicky organizovaná viacerými kriminálnymi skupinami. Miestna mafia využíva zlú sociálnu situáciu v regióne, slabo fungujúci štátny aparát a deravý právny systém k ničeniu cenného prírodného prostredia amazónskej oblasti. Federálny štát Pará sa kvôli pôsobeniu týchto skupín dostal aj na prvé miesto brazílskych štatistík v počte vražedných útokov, ktoré majú súvislosť s bojom o pôdu.

V odľahlých oblastiach štátu Pará je ničenie pralesov často sprevádzané vyháňaním pôvodného indiánskeho obyvateľstva, úžerníctvom, využívaním detskej a otrockej práce. Robotníci sú na prácu v lese najímaní s vidinou dobre zaplatenej práce a na základe falošných zmlúv. Pracujú pritom v nebezpečných a nehumánnych podmienkach za minimálnu, či vôbec žiadnu mzdu. Premyslený úžernícko – otrokársky systém funguje tak, že robotníci nezarábajú, iba sa stále viac a viac zadlžujú, až kým nie sú svojimi dlhmi existenčne pripútaní k svojmu zamestnávateľovi. Sú evidované prípady, keď robotníci, ktorí sa pokúsili uniknúť, boli na úteku zabití.

Brazílsky federálny štát Pará je pritom najväčší producent dreva a drevených produktov v oblasti okolo rieky Amazonka. Iba v minulom roku bol v tomto regióne zničený tropický prales s rozlohou Belgického kráľovstva. Situácia je podľa ekológov alarmujúca.

V roku 2001 vydala Brazílska agentúra na ochranu prírody (IBAMA) povolenie na ťažbu 5342 hektárov pralesa. Satelitné snímkovanie územia však ukázalo, že reálne bolo vyťažených vyše 523 700 hektárov. Legálne teda vyťažili približne len 1 percento z celkovej skutočnej ťažby!

V roku 2002 došlo pod tlakom ochrancov životného prostredia a vďaka zvýšenej aktivite brazílskych štátnych orgánov k relatívnemu zlepšeniu situácie. Podiel nelegálnej ťažby klesol v štáte Pará z 99 na približne 66 percent z celkovej skutočnej ťažby.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.