referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboslava
Pondelok, 20. septembra 2021
Vplyv človeka na povrch krajiny
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marek1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 873
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 8.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 13m 50s
Pomalé čítanie: 20m 45s
 
Úvod

Poslednou etapou vývoja zeme je etapa sociálnej evolúcie, inak nazvaná noogea. Charakterizuje obdobie éry človeka. Človek sa už neprejavuje len ako organizmus so životom zakódovaným v génoch, ale aj ako mysliaci sociálno-ekonomický tvor. Človek si svoje okolie postupne čoraz viac prispôsoboval až do dnešnej podoby, kedy sa už výrazne prejavujú negatíva ľudskej činnosti a ľudia sa postupne zamýšľajú nad zmenou postoja ľudstva ku krajinnému prostrediu. Čoraz viac sa do popredia dostáva ochrana prírody a zvrátenie devastácie celej planéty.

Vzťah človeka ku krajinnému prostrediu

Človek sa vyčleňuje z biosveta tým, že je spoločenský tvor a výrobca. Človek v krajine pracuje ale hlavne ju využíva. Všetko, čo človek v živote používa, pochádza z prírody. Najprv človek vedel používať len jednoduché nástroje, neskôr sa v ich výrobe zdokonalil, čo spôsobilo, že začal aj výraznejšie pretvárať krajinu podľa svojich potrieb. Spoločenské zákonitosti nútia človeka, aby stupňoval využívanie krajiny s čo najväčšou efektivitou.

Jedným z najviac viditeľným výsledkom pôsobenia človeka na povrch krajiny a jej pretváranie sú povrchové bane, lomy, veľké priehrady, poľnohospodárska činnosť a hlavne výstavba a rozširovanie miest. Toto pôsobenie je väčšinou veľmi negatívne . V ďalších častiach tohto referátu rozoberiem jednotlivé formy pôsobenia človeka na reliéf krajiny.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.