referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Sobota, 19. septembra 2020
Dažďové lesy
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: omelleta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 381
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Tropický dažďový prales je najproduktívnejší a najkomplexnejší ekosystém na svete. Rozkladá sa medzi obratníkmi Raka a Kozorožca. Nachádza sa v oblastiach, kde sa množstvo zrážok pohybuje medzi 380 až 1000 cm. kubických. Teplota to kolíše medzi 20 až 30 C. Toto teplé a vlhké prostredie je ideálne pre život stoviek druhov rastlín a drevín.

Prostredie vyživované tropickým slnkom vytvára svieži zelený prales, ktorý kvitne a dáva plody po celí rok. Poskytuje vhodné podmienky na život množstvu živočíchov a zvierat. Na odumretom dreve a listoch sa živia huby a vo vlhkom humuse žije množstvo hmyzu a bezstavovcov.

Nachádza sa tu veľa druhov žiab a jašteríc, škorpiónov, stonožiek. Zo zvierat sú to napríklad polo opice nartani, ktoré svojimi dlhými zadnými nohami a ohybnými prednými končatinami počas skoku zo stromu na strom sa zmocňujú svojej potravy, hmyzu.

Tropické lesy, nám okrem kyslíka dávajú i niečo iné. Mali by sme si na to spomenúť, keď navštívime lekáreň. Niektoré druhy liekov, napríklad antibiotiká, lieky proti bolesti, proti kašľu, boli vyrobené z výťažkov rastlín z tropického pralesa. Chinín je najúčinnejším liekom na maláriu. Získava sa z kôry stromov Cinchona, ktorý rastie v pralese Južnej Ameriky.

Ľudia, ktorí žijú v daždových pralesoch sú ich súčaťou. Žijú z pokolenia na pokolenie už dlhé roky a odovzdávajú si informácie dôležité na prežitie v týchto lesoch. Najznámejší sú Amazonský indiáni, ktorí obrábajú pozemky vo vnútri pralesa, pestujú veľa pralesných plodín, ale sú i lovcami. S bohatstvom tropického pralesa zaobchádzajú šetrne.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale k ničeniu lesov prispievame i my. Napríklad vo svojich domovoch máme parkety, drevený nábytok, sošky z ebenového dreva a iné predmety, ktoré boli vyrobené z drevín tropického lesa.

Domorodci dažďových lesov sú ľudia, ktorých by sme si mali vážiť. Dokázali odolať tlaku civilizácie a ponechať okolitú prírodu neporušenú.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.