referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
WWF – World Wildlife Fund
Dátum pridania: 10.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: treble
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 820
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
O WWF

Svetový fond na ochranu prírody World Wildlife Fund (WWF) je známy po celom svete vďaka svojmu logu s pandou. Venuje sa ochrane svetovej prírody a divočiny. Je najväčšou súkromne podporovanou záchranárskou organizáciou na svete a v samotných Spojených štátoch amerických má viac ako 1.000.000 členov. Od svojho založenia v roku 1961 WWF investoval do viac ako 13.000 projektov v 157 krajinách.

WWF upriamuje svoje záchranné snahy na tri globálne ciele:
- ochrana ohrozených druhov,
- záchrana ohrozených druhov
- adresovanie globálnych hrozieb
Od práce na záchrane pandy obrovskej, tigra a nosorožca k pomoci so zakladaním a riadením parkov a rezervácii po celom svete sa WWF zaoberá uz 40 rokov.

História WWF

V roku 1961 sa pokúšalo len obmedzené množstvo organizácii uskutočniť záchranárske ciele. Tykýmito organizáciami boli napríklad IUCN (the International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) a The Conservation Foundation. Malá, ale vplyvná skupinka európskych vedcov, prírodovedcov, obchodných a politických vodcov sa stretla aby v septembri toho roku založila WWF.

Niekoľkí vodcovia:
sir Julian Huxley – biológ a nadšenec pre africkú prírodu, sir Peter Scott – viceprezident IUCN a generálny riaditeľ British Nature Conservancy usporiadali kľúčové stretnutie pre vznik nového projektu. Podľa plánov mala byť nová organizácia založená ako medzinárodný fond, ktorý by spolupracoval s už existujúcimi záchrannými skupinami a sprostredkovával by im finančnú podporu a tiež odborné informácie. 11. septembra 1961 bol World Wildlife Fund legálne založený, jeho prvým presidentom sa stal H.R.H. holandský Prince Bernard. Druhou sformovanou národnou organizáciou bol World Wildlife Fund, Inc. 1. decembra 1961 bol čestným prezidentom menovaný Dwight D. Eisenhower. Ira N. Gabrielson a Russel E. Train boli prezident a viceprezident. Čo WWF robí?

Možno kvôli logu, ktorým ja panda-suchozemský druh, sa WWF zaoberá najmä ochranou suchozemských druhov a ich životných prostredí. Ale zároveň je WWF zapojené do ochrany ohrozených morských prostredí. Záchranou ocenánov sa zaoberá už 30 rokov. Vo viac ako 100 krajinách pracuje na záchrane prirodzených prostredí, redukcii znečistenia pevniny aj mora, deštruktívnych spôsov rybárstva a obmedzení ilegálneho obchodu s morskými živočíchmi.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.