referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažena
Utorok, 11. mája 2021
Aerobné systémy biologického čistenia odpadových vôd
Dátum pridania: 10.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jardoslav
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 629
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Aerobné systémy biologického čistenia odpadových vôd.

Pri aerobnom biologickom čistení odpadových vôd sa využíva tzv. funkčná polykultúra tvorená zmesou aerobných a anaerobných baktérií, plesní, húb, kvasiniek, prvokov, vírnikov a červov. Vhodné zloženie polykultúry je dané zložením odpadovej vody a technologickým procesom čistiarne. Mikroorganizmy využívajú organické látky v odpadovej vode ako substrát, ktorý čiastočne oxidujú na CO2 a vodu a tiež čiastočne premieňajú na novú biomasu. Aerobné biologické čistenie sa robí v aktivačných nádržiach alebo v biologických kolónach.

Čistenie v aktivačných nádržiach.

Kontinuálne biologické čistenie s recykláciou nazývame aktivačný proces. Schému aktivačného procesu je vidieť na obr.3.15. Aktivačné nádrže bývajú betónové, pravouhlé, nádržové alebo kanálové (koridorové). Výška vodného stĺpca býva 3 a 6 m. Kyslík sa do nádrže dodáva aeračným zariadením, ktoré udržuje aktivovaný kal v rozptýlenom stave.
Spôsoby aerácie:
• pneumatická - vzduch je vháňaný ku dnu nádrže, kde sa dostáva do vody dierovanými trubkami. Tieto aerátory sa rozdeľujú na hrubo, stredne a jemnobublinkové. Priemer bublín býva 2÷10 mm.
• mechanická aerácia - pri ktorej je hladina je mechanicky čerená.
Aerátory majú os otáčania : - vertikálnu (aeračné turbíny)
- horizontálnu (aeračné valce, kefy).
• kombinovaná aerácia,
• aerácia čistým kyslíkom - špeciálne prípady (celulózky).


Čistenie v biologických kolónach.

Pri druhom spôsobe aerobného biologického čistenia sa používajú biologické kolóny. Sú to nádrže obyčajne kruhového pôdorysu, ktorých plášť býva betónový, plechový alebo laminátový. Ich náplň tvorí kamenná drť, sypané výlisky z plastov alebo bloky z profilovaných plastických dosiek. Merný povrch plastických náplní býva 80 až 300 m2/m3, medzerovitosť 90 ÷ 97 %. Dôležité je zabezpečiť rovnomerné rozdelenie odpadovej vody po celom priereze kolóny. Najčastejšie sa na to používa kropítko s hydraulickým pohonom na princípe Segnerovho kolesa. Funkčná polykultúra je aktivovaná vo forme biofilmu na náplni, po ktorej steká odpadová voda. Aerácia je zabezpečovaná prirodzeným prúdením vzduchu v dôsledku teplotného rozdielu vo vnútri a zvonka kolóny. Prebytočná biomasa je strhávaná prúdom vody a po separácii v dosadzovacej nádrži nie je potrebné vracať ju do kolóny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.