referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Národný park Taman Negara
Dátum pridania: 05.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Moncatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 796
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

(Tropický raj juhovýchodnej Ázie)

Tento najväčší malajzijský NP, ktorý sa rozprestiera na ploche 434 300 ha, bol vyhlásený v roku 1939, ako prvý v krajine vôbec, a to na území federálnych štátov Kelantan a Pahang. Dôvodom vyhlásenia NP bola predovšetkým ochrana pôvodnej flóry a fauny. Tento krok sa ukázal ako veľmi prezieravý, lebo v súčasnosti je väčšina územia malajského poloostrova premenená na intenzívne obhospodarované plantáže kaučukovníka, palmy olejnej, palmy kokosovej a vo vyšších polohách čajovníka. Národný park Taman Negara je dnes určite najrozsiahlejším územím s pôvodnými, nenarušenými pralesmi v poloostrovnej Malajzii. V NP sa nachádza i najvyšší vrch malajského poloostrova - Gunung Tahan (2187 m).

Hlavnými dopravnými tepnami NP sú rieky Tahan a Keniam. Len po nich sa uskutočňuje doprava návštevníkov do jednotlivých chatových táborov. Ciest pre motorové vozidlá je v NP minimum a sú využívané len miestnym obyvateľstvom a pracovníkmi NP. Väčšina územia parku je však prakticky neprístupná z dôvodu vegetačného pokryvu a členitosti terénu.Doprava návštevníkov v NP sa uskutočňuje „riverbusmi“.

Veľká rozloha a vertikálna členitosť podmieňujú rozmanitosť biotopov a unikátne bohatstvo flóry a fauny. V nižších polohách dominujú nížinné dažďové lesy, charakterizované prítomnosťou zástupcov rodu Dipterocarpus, v okolí riek s bujnou pobrežnou vegetáciou. Hojné sú epifytické paprade a orchidey. Pre najvyššie polohy sú typické vysokohorské spoločenstvá so zakrpatenou endemickou palmou Livingstonia tahanensis.

Fauna NP je mimoriadne bohatá. Vtákov tu žije vyše 250 druhov. K najpozoruhodnejším patrí niekoľko druhov zobákorožcov, ktoré sa už zďaleka prezradia veľmi hlučným letom. Popri brehoch riek sú časté rybáriky, zriedkavo vidieť aj rybožravé orly. V džungli patria k najnápadnejším bažanty a včeláriky z rodu Nyctiornis. Z cicavcov žije v NP viacero kriticky ohrozených druhov, z ktorých je potrebné spomenúť najmä nosorožca sumatranského, tigra, leoparda, medveďa malajského a slona indického. Bežnejšie sa vyskytujú jeleň sambar, tapír, divé svine, gaur a saladang. Pozorovať tieto zvieratá v džungli je však len vecou náhody, vzhľadom na ich skrytý spôsob života a hustú vegetáciu. Nápadnejšie sú opice, najmä dlhochvosté makaky, osídľujúce vegetáciu na brehoch riek, a rodiny gibonov siamangov v interiéri pralesa. Fascinujúca je rozmanitosť druhov obojživelníkov, plazov a tiež doteraz stále nedostatočne preskúmaného hmyzu.

V NP Taman Negara je vybudovaných viacero táborov a kempov pre turistov. Sú situované na brehoch riek Tahan, Keniam a Tenor. Správcovia táborov dbajú na dodržiavanie predpisov platných pre pobyt a pohyb v NP. Väčšina turistov, medzi ktorými výrazne prevažujú Japonci, uprednostňuje krátkodobé, 2 - 4 dňové organizované pobyty. Neorganizované pobyty sú oveľa zriedkavejšie, i keď sú finančne menej nákladné. Vstup do NP je čiastočne regulovaný, obmedzený kapacitou jednotlivých táborov, a platí sa zaň menší poplatok. Značne vysoké sú ale náklady na dopravu, ubytovanie a stravu. Návštevnosť NP z roka na rok rastie, ale pri jeho obrovskej rozlohe zatiaľ nepredstavuje vážnejšie ohrozenie prírody. Tábory a kempy majú obvykle malú kapacitu, rozptyl návštevníkov po území NP je teda veľký.

Turisti môžu v NP využiť celý rad atrakcií a doplnkových aktivít. K najpopulárnejším patrí chytanie rýb na rieke Keniam, splav časti rieky Tahan na gumových nafukovacích kolesách, pozorovanie nočnej aktivity zvierat na napájadlách a soliskách. Náročnejší turisti môžu vystúpiť na najvyšší vrchol NP i malajského poloostrova - Gunung Tahan, ktorý je vzhľadom na svoju odľahlosť dosiahnuteľný iba expedičným spôsobom. Výstup z najbližšieho tábora a cesta späť trvá priemerne 9 dní.

Dnešnú Malajziu si už dávno nemôžeme predstavovať ako neprebádanú pralesnú divočinu. Ekonomický rozmach štátu, činnosť japonských drevárskych spločností i oficiálna politika malajzijskej vlády, podporujúca zakladanie plantáží monokultúr na úkor pralesov spôsobili, že pôvodná plocha lesov bola drasticky zredukovaná a rozdrobená na menšie, navzájom nesúvisiace enklávy. Veľká rozloha NP Taman Negara je snáď zárukou, že ukážka jedinečnej prírody malajského poloostrova sa zachová i pre budúce generácie.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.