referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Ako ekologicky bývať
Dátum pridania: 21.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: furik69
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 248
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
AKO EKOLOGICKY BÝVAŤ

Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sme žili a bývali ekologicky, aby sme chránili svoje životné prostredie. Určite je veľmi dôležité šetrenie energiou. Každý kilowat, ktorý ušetríme, nám šetrí prírodné zdroje a taktiež ŽP (hlavne ak hovoríme o tepelných elektrárňach ). Mali by sme zhasínať každé zbytočne svietiace svetlo. V domácnostiach by sme mali používať úsporné žiarivkové svietidlá, ktorých je v súčasnosti na trhu dostatok. Ich cena je síce vyššia ako u klasických žiaroviek, ale ich životnosť je dlhšia a majú päťkrát menšiu spotrebu elektrickej energie. Napríklad klasickú 100 W žiarovku môžeme nahradiť 20 W úspornou žiarivkou. Súčasné moderné elektrické spotrebiče majú nižšiu spotrebu ako v minulosti (napríklad : chladničky, práčky, umývačky riadu).
Ďalšiu významnú kapitolu tvorí šetrenie vodou. Pitnej ale aj úžitkovej vody je vo svete nedostatok napriek tomu, že my jej máme dostatok. Mali by sme ňou šetriť. Mali by sme opraviť každý kvapkajúci kohútik, pretože aj keď sa zdá, že ide iba o pár kvapiek, za celé dni a týždne je z toho mnoho litrov. Tiež by sme pitnou vodou nemali polievať záhrady a umývať autá. Je výhodné do vodovodných kohútikov montovať perlátory. Sú to špeciálne sitká, ktoré vodu obohacujú kyslíkom a tým nám stačí slabší prúd vody.
Veľmi dôležité je triedenie odpadu. Odpad, ktorý je možné recyklovať, by sme mali odovzdávať do zberu (papier, kovy, lieky, sklo – triedené na biele a farebné ).
Mali by sme kupovať nábytok, ktorý je natretý ekologickými farbami. Pri upratovaní v domácnosti by sme mali používať ekologické čistiace prostriedky.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.