Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Geotermálna enerigia

Najlepším príkladom na geotermálnu energiu je ostrov Island.Geotermálne továrne ako napríklad v okolí , a ako možno vidno na priloženom obrázku Thingverllir poskytujú veľkú zásobu tepla pre priemysel ako i pre domácnosť. Toto okolie leží na štrbine , ktorá dovoľuje prenikať cez zemskú kôru teplo vo forme pár.
Geotermálne továrne premieňajú paru zo zeme do veľa teplých gejzírov , ktoré sú zdrojom pre výrobu elektrickej energie a aj často zaužívané na vykurovanie domov a zavedené po potrubí na továrenské účely. Ale aj Rejkjavík , hlavné mesto vzdialené od týchto „tepelných ložísk“ 40 kilometrov je nimi vykurované.
Na Islande je potenciálna tepelná energia s elektrickým výstupom asi 1,5 miliardy wattov.
Tieto spôsoby vykurovania sa môžu veľmi úsporne využiť aj v domácnosti, len na to treba hneď pri stavbe myslieť. Tieto systémy sa zvyčajne pokladajú pod trávnik asi v hĺbke 2 metrov pod zemou .Sú to v podstate špirály s vo vnútri pretekajúcou vodou. Prívodmi do pivnici cirkuluje voda , ktorá ohrieva boiler. Geotermálna energia je jedna z lacno sa vyrábajúcich a neškodlivých pre okolie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk