referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Geotermálna enerigia
Dátum pridania: 07.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 166
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Najlepším príkladom na geotermálnu energiu je ostrov Island.Geotermálne továrne ako napríklad v okolí , a ako možno vidno na priloženom obrázku Thingverllir poskytujú veľkú zásobu tepla pre priemysel ako i pre domácnosť. Toto okolie leží na štrbine , ktorá dovoľuje prenikať cez zemskú kôru teplo vo forme pár.
Geotermálne továrne premieňajú paru zo zeme do veľa teplých gejzírov , ktoré sú zdrojom pre výrobu elektrickej energie a aj často zaužívané na vykurovanie domov a zavedené po potrubí na továrenské účely. Ale aj Rejkjavík , hlavné mesto vzdialené od týchto „tepelných ložísk“ 40 kilometrov je nimi vykurované.
Na Islande je potenciálna tepelná energia s elektrickým výstupom asi 1,5 miliardy wattov.
Tieto spôsoby vykurovania sa môžu veľmi úsporne využiť aj v domácnosti, len na to treba hneď pri stavbe myslieť. Tieto systémy sa zvyčajne pokladajú pod trávnik asi v hĺbke 2 metrov pod zemou .Sú to v podstate špirály s vo vnútri pretekajúcou vodou. Prívodmi do pivnici cirkuluje voda , ktorá ohrieva boiler. Geotermálna energia je jedna z lacno sa vyrábajúcich a neškodlivých pre okolie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.