referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Streda, 1. decembra 2021
Predaj z dvora
Dátum pridania: 30.10.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MgrBcRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 897
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Prvo výrobcovia, ktorí prejavia záujem o predaj z dvora, musia byť registrovaní na príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS). Predávané produkty musia mať označenie podľa nariadenia vlády, a musia viesť jednoduchú agendu.

Základné kritérium predaja je zdravý chov a produkčná bezpečnosť potravín. Od 1. 9.2009 je v platnosti nariadenie vlády č. 352/2009, ktorým sa ustanovujú hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov:
- živočíšneho pôvodu,
- mäso z hodiny,domácich králikov, voľne žijúcej zveri a zveriny.

Ak teda nechováte zvieratá ako fyzická osoba – podnikateľ či ako právnická osoba „ malé „prebytky z domácej zabíjačky, môžete predávať priamo konečným spotrebiteľom, susedom a známym.
V záujme vlastnej ochrany sa odporúča i presná identifikácia osôb, ktorým sa nadprodukcia realizovala.

Predaj mlieka:
Podľa nariadenia vlády možno surové mlieko, vajcia, med i ryby predávať len z vlastnej produkcie, pričom predajňa môže byť umiestnená najviac 100 km od územného obvodu RVPS.
Malé množstvo surového mlieka / kravské, ovčie, kozie / sa rozumie množstvo, ktoré zodpovedá obvyklej dennej spotrebe mlieka v domácnosti konečného spotrebiteľa.
Mlieko môže prvovýrobca predávať len v sobotnom zaregistrovanom chove na produkciu mlieka, ak má pridelenú kvótu, pokiaľ ide o predaj malého množstva surového mlieka to platí neobmedzene.
Prvovýrobca si okrem záznamov, ktoré sa týkajú vysledovateľnosti a hygieny prvovýroby, vedie osobitné záznamy, ktorými preukazuje celkové množstvo získaného surového mlieka, ktoré bolo predané.

Predaj vajec:
Prvovýrobca môže jednému konečnému spotrebiteľovi v mieste produkcie vajec, na miestnom trhovisku, alebo na trhovom mieste v priebehu týždňa predať najviac 60 netriedených vajec. Netriedených vajec môže do miestnych maloobchodných prevádzkarní v priebehu týždňa dodať spolu 350.
Na slepačie vajcia, ktoré neboli triedené podľa akosti a hmotnosti sa špeciálne podmienky nevzťahujú. Označia sa kódom výrobcu alebo iným označením – ak ide o prvovýrobcu, ktorý chová 50 alebo viac nosníc. Ak chová menej ako 50 nosníc, v mieste predaja postačí označiť vajcia štítkom alebo výveskou s uvedením údajov o pôvode.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Roľnícke noviny č. 40/2009 z 2.10.2009 s. 7 Ako na predaj z dvora
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.