referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
POPULARIZUJUCA PREDNÁŠKA
Dátum pridania: 26.11.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anuliik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 233
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 

Vieme, čo jeme ?

Vážená pani profesorka, milí moji spolužiaci, zatiaľ ste asi nikdy nerozmýšľali nad tým, čím si umývate zuby, čo obsahuje tá lahodná zmrzlina, na ktorej si práve pochutnávate, alebo aké zloženie má želé vo Vašom obľúbenom koláči.
Ale vedeli ste, že práve vtedy sa do Vašich úst dostávajú aj morské riasy ? Možno Vás to zaskočilo, no v skutočnosti je to tak. Výťažky z hlbokomorskej hnedej riasy Kombu, u nás nazývanej aj Kelp, sa používajú pri výrobe mnohých predmetov dennej spotreby, vrátane skla, pneumatík, farieb, acetónu a mydla. Tieto riasy sa zberajú v Japonsku, sú bohaté na kyselinu algínovú. Táto kyselina obsahuje kyselinu glutámovú, ktorá zosilňuje chuť jedla. Takisto má vysoký obsah jódu a má zvyšovať inteligenciu a dlhovekosť. Obsahuje 10 - 20- krát viac minerálov ako zelenina. Používa sa do polievok, zeleniny a omáčok. Pri varení strukovín skracuje dĺžku varenia a zlepšuje ich stráviteľnosť. No napriek tomu sa pridáva aj do zmrzliny, kozmetiky, želé, či zubnej pasty.
Prekvapili Vás tieto informácie ? Som presvedčená, že nielen prekvapili, ale predovšetkým zaujali. Ale dnešný moderný svet skrýva mnoho zaujímavostí a nevšedností. Ďakujem za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.