referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
definicia pojmu les
Dátum pridania: 09.12.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: les
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 194
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 

Les je spoločenstvo organizmov žijúcich v lesnej pôde, stromov, bylín, húb a živočíchov, ktoré žijú vo vzájomných vzťahoch.

Klíma lesa je dlhoročný meteorologický režim počasia, ktorý vzniká v priestore lesa pôsobením insolácie (dopadu žiarenia Slnka na zemský povrch), fyzicko-geografických podmienok a atmosférickou cirkuláciou. Klíma taktiež podmieňuje vegetáciu a drevinové zloženie. Lesy v dôsledku menšieho albeda (miera odrazivosti telesa alebo jeho povrchu) absorbujú slnečné žiarenie vo väčšej miere ako iné rastlinné spoločenstvá.

Mikroklíma lesa je vytváraná vplyvom rastlinného porastu, ktorý značne mení energetickú a vodnú bilanciu a pomery prúdenia vzduchu. Hlavným činiteľom určujúcim klimatické vlastnosti prízemnej vrstvy vzduchu a pôdy je bilancia tepla a vlhkosti aktívneho povrchu. Pohlcovaním slnečného žiarenia lesom dochádza k znižovaniu teplotných extrémov a teplotných amplitúd. V lesnom prostredí sa vytvára svojím spôsobom aj klíma pôdy, je vyrovnanejšia, s výraznejšími zmenami vodného režimu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.