referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Orchidea
Dátum pridania: 06.06.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Orchideaa
 
Jazyk: Angličtina Počet slov: 1 126
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Orchidea - pestovanie

Názor, že pestovanie orchideí zvládne iba odborník, v lepšom prípade laik s plnou peňaženkou, je nesprávny. Niektoré druhy nestoja viac než bežná izbová rastlina a ani nie sú ani extrémne náročné. A aj vďaka úspešným šľachtiteľom a pestovateľom už dávno neplatí, že na ich pestovanie je potrebný skleník. Novovyšľachtené druhy je môžné pestovať ako izbové rastliny na okennom parapete.

Hoci láskavá starostlivosť je prvým predpokladom úspešného pestovania každej izbovej rastliny, treba poznať aj určité špecifiká starostlivosti o jednotlivé rody orchideí.

ZÁLIEVKA
Prevažnej väčšine orchideí stačí zálievka raz do týždňa, najlepšie ráno a malými dávkami. Tak rastlina vlahu prijme počas dňa a za optimálnej teploty. Nehrozí, že jej začnú cez noc pre vlhko a nižšiu izbovú teplotu zahnívať korene. Zalievajte odvápnenou odstátou alebo prevarenou vodou. Nesmie byť chladnejšia, než je vzduch v miestnosti, to znamená, že musí mať izbovú teplotu.

Ak si nie ste istí, akým množstvom vody zalievať, úplne postačí, ak raz týždenne ponoríte črepník na hodinu do nádoby s vodou tak, že rastlina vytŕča nad vodu, ponorená je len nádoba. Postačí to rodu Cattleya, Cymbidum, Vuylstekeara, Dendrobium i Phalaenopsis.

Iné je potrebné jeden-dva razy denne rosiť, lebo potrebujú prijať vlahu aj povrchom listov. Vyžaduje to napríklad Miltonia a Oncidium. Na rosenie použite takisto odstátu vodu. Prihnojujte tekutým hnojivom asi raz za dva týždne, no iba počas obdobia rastu, nie v období vegetačného pokoja. Aj pri hnojení platí, že menej je viac.

UMIESTNENIE
Orchidey uprednostňujú veľmi svetlé miesta na východnom alebo západnom okne. Južné okno im prekáža pre ostré slnko a teplo. Rastlinám prospieva aj čerstvý vyvetraný vzduch, no neznesú prievan. Druhy so silnými, mäsitými, kožovitými listami (katleja, lišajovec) znesú podstatne viac svetla a tepla než tie, ktoré majú tenké listy (črievičník). Darí sa im, keď je relatívna vlh kosť vzduchu 60 – 70 %. Ideálna teplota predstavuje 20ºC. V miestnosti s ústredným vykurovaním treba zabezpečiť odparovacie misky s vodou a dobré vetranie, ale pozor na prievan!

Ak experimentujete s pestovaním viacerých náročných rastlín, mali by ste si zriadiť orchidárium, špeciálny skleník. V ňom si môžete teplotu, svetlo a vzdušnú vlhkosť regulovať podľa rastových požiadaviek.

Orchidey očaria v prvom rade exotickými tvarmi a farbami v odtieňoch červenej, fialovej, ružovej, žltej, zelenkavej až po bielu. Tie sa často vzájomne miešajú a vytvárajú rôzne odtiene a farebné prechody. Niektoré kvety intenzívne voňajú po škorici, vanilke, no sú aj druhy bez vône.


Orchidea - druhy - rody - skupiny
Orchidey sa rozdeľujú na:
   - terestrické
   - epifytické.

Izbové orchidey sú väčšinou epifyty, pochádzajúce zäčšinou z trópov. Pôvodne rástli prichytené na iných rastlinách a na skalách. Zo vzduchu prijímali oxid uhličitý, z dažďovej vody a z tlejúcich častí rastlín zasa potrebné živiny a nasávali ich vyčnievajúcimi hrubými nadzemnými vzdušnými koreňmi i listami. Sú to teda pôvodne parazitujúce rastliny. Ako izbové rastliny prijímajú všetko pre svoj rast zo špeciálneho substrátu, zálievky, vzduchu a špeciálnej výživy.

Terestrické druhy predstavujú voľne rastúce rastliny pôvodom z drsnejších oblastí a mnohé z nich odolávajú mrazu. V domácnostiach sa pestujú zriedkavo. Darí sa im v pôdnom substráte.

Slovenské druhy orchideí:
Cattleya, Cymbidum, Vuylstekeara, Dendrobium, Miltonia,
Oncidium, Phalaenopsis,

Orchidea - ako správne kupovať ?
Pri nákupe čohokoľvek sa bežný občan - laik potrebuje poradiť s odborne vyškoleným personálom. Keď niečo kupujeme snažíme sa o danom tovare získať čo najviac informácií. A to platí aj o kvetoch - orchideách, preto sa v kvetinárstve snažíme o vybranom druhu dozvedieť čo najviac. Najprv je potrebné zvážiť, či váš príbytok bude vhodným domovom pre zvolenú kvetinu. Ak nie, dajte si poradiť.

Pri nákupe je potrebné uistiť sa, či je vybraná rastlina zdravá, t.j. či:
   - dobre drží v nádobe,
   - nepoškodený rastový vrchol,
   - zelené listy bez škvŕn,
   - pokrútenia a zdravú stonku,
   - stonku s niekoľkými rozkvitnutými kvetmi,
   - vzdušné korene sú byť bez zahnednutia na koncoch
     (dôkaz že nehnijú),
   - korene musia byť zelené a neprekáža, ak vytŕčajú z kvetináča.

Pri nákupe v chladnom počasí rozhodne nepodceňujte ani chvíľkové vystavenie rastliny nízkym teplotám. Vo väčšine prípadov sú pre túto rastlinu smrteľné.

Orchidea - presádzanie
Hoci láskavá starostlivosť je prvým predpokladom úspešného pestovania každej izbovej rastliny, treba poznať aj určité špecifiká starostlivosti o jednotlivé rody orchideí.

U orchideí je presádzanie potrebné len :
    - 1krát za 3 roky pri epifytoch a
    - 1krát za 2 roky pri terestrických druhoch.

Pred presádzaním je vhodné nechať rastlinu mierne zvädnúť, aby bola pružná, potom sa pri manipulácii nepoláme.
Dno keramickej alebo plastovej nádoby vysteľte väčšími kúskami polystyrénu, aby korene mohli dýchať, pretože orchidey nie sú klasické črepníkové, ale voľne rastúce rastliny, ktoré nepotrebujú mnoho pôdy. Vyčnievajúce korene len čiastočne a opatrne zasuňte do črepníka.

Pri presádzaní je dôležité akú zeminu (substrát) ktorý druh potrebuje.

Epifytické druhy sa pestujú v substráte, ktorý by mal obsahovať
    - jeden diel bielomachu,
    - jeden diel drevného uhlia a
    - tri diely smrekovej kôry.
Tieto zložky zmiešajte a rozložte medzi korene. Bielomach do určitej miery neutralizuje vápnik vo vode a rozdrvená smreková kôra odpudzuje slimáky. Dá sa kúpiť aj hotový substrát namiešaný z borovicovej alebo dubovej kôry, drveného molitanu a polystyrénových granúl. Doplnený je suchým lístím, korkom, rašeliníkom a drevným uhlím.

Pôdne, terestrické orchidey sa pestujú v substráte, v ktorý obsahuje:
    - je jeden diel rašeliny,
    - jeden diel hrubého piesku a
    - jeden diel zotletého bukového lístia.
Táto zmes sa zmieša s obyčajnou zeminou, ktorú predtým prehrejeme na prudkom slnku alebo na plechu v rúre, aby ste tým zničili zárodky možných ochorení. 
Podobné referáty
Orchidea SOŠ 2.9667 848 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.