referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Radikálny environmentalizmus na Slovensku
Dátum pridania: 24.05.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ocko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 925
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 

Časť slovenského environmentálneho hnutia sa po revolúcii v roku 1989 rozšírila o skupiny s radikálnym charakterom. Môžeme ich rozdeliť do nasledujúcich troch skupín:

  1. forma: občianska neposlušnosť, priama akcia / zaužívané označovanie: ekoterorizmus

Akcie podporované líniou Earth First! (EF!), AnimalLiberation Front (ALF), Earth Liberation Front (ELF) neobsahujú žiadny prvok násilia voči ľuďom, ale sú často ilegálne. Kontroverzný pojem "násilie voči majetku" je nutné rozdeliť do kategórií od malých sabotáží (napríklad, zalepovanie zámok), až po podpaľačské útoky proti automobilom, stavebným strojom a zariadeniam.

Earth First! je radikálne environmentálne hnutie, ktoré sa snaží predovšetkým o zastavenie ťažieb v chránených územiach a ťažieb v starých lesoch. Na presadenie týchto cieľov využíva lobbing a ekosabotáže typu: blokády, zatĺkanie klincov do stromov, čím ich chránia pred vyrúbaním, znehybňovanie ťažobných strojov nasypaním piesku do palivových a olejových nádrží, vytrhávanie stavebných kolíkov, pílenie bilboardov a dorábanie reklamných sloganov. Boli tiež prepichnuté kolesá a prestrihané káble na prívesoch na drevo, zo stromov označených na výrub sú zotierané značky a zo spílených stromov odstraňované ciachy.
Earth First! nemá pevné štruktúry a jeho akcieschopnosť je založená na autonómnych, na sebe nezávislých skupinách. Informácie sa v hnutí šíria osobným kontaktom a rôznymi tlačovinami. Filozofia hnutia bola vyjadrená Daveom Foremanom: "Rozhodujúce v dnešnom čase globálnej krízy je vzchopiť sa a konať. Už žiadny kompromis pri obrane Matky Zeme!"
Vo svete, najmä v USA, kde má toto hnutie najsilnejšie zázemie, zaznamenalo viacero úspechov, napríklad zastavenie ťažieb a dokonca vytvorenie prírodných rezervácií, na Slovensku ide "len" o finančné straty a spomaľovanie (lesných) prác.

Animal Liberation Front (ALF) je celosvetové hnutie radikálnych ochrancov práv zvierat, ktorí uskutočňujú priame akcie na ich oslobodenie a ochranu. Ich konanie je často v rozpore so zákonom, napríklad oslobodzovanie zvierat z laboratórií*¹, kožušinových a brojlerových*² fariem, sabotáže testovacích a výskumných zariadení. Hnutie je decentralizované, bez vodcu a bez oficiálneho členstva. Jednotliví dobrovoľníci, alebo skupiny pracujú na vlastné riziko. Tie majú vlastnú pátraciu, výzvednú a dokumentačnú jednotku, ktorej úlohou je priniesť svedectvo o týraní zvierat. Získaná dokumentácia potom slúži pri príprave akcií. Pri týchto akciách  prepravia (väčšinou ilegálne) zvieratá na bezpečné miesta, kde sa o ne starajú a ak to ich stav dovoľuje, vypustia ich do voľnej prírody. Medzi ďalšie a na Slovenku oveľa rozšírenejšie aktivity ALF patrí ničenie poľovníckych posedov, útoky na cirkusy a cirkusové pútače a zalepovanie zámok. Vyskytli sa aj prípady postriekaných kožuchov, rozbitých okien kožušníctiev, mäsiarstiev a podobných objektov. Kým útokmi vo svete aktivisti ALF už dosiahli zatvorenie stoviek zariadení so zvieratami (či už pokusné laboratóriá, chovné stanice, bitúnky alebo kožušinové farmy)*³, na Slovensku takýto prípad nie je zaznamenaný. Predsa však sťažujú prácu najmä poľovníkom, veď len jeden posed stojí 500-800 eur.

*¹ Bolo (na Slovensku) zachránených niekoľko králikov, myší a potkanov. Vďaka aktivitám mimovládnych organizácií je na Slovensku výrazne obmedzené testovanie na zvieratách, na základných a stredných školách je zakázané úplne. Napriek tomu v zvyšných 66 slovenských pokusných zariadeniach zomrie každý deň asi 100 zvierat.

*² Na Slovensku je denne zabitých cca 110 000 brojlerov.

*³ Chovné farmy dokonca prestali zásobovať vivisekčné laboratóriá a zabránené bolo aj niekoľkým výstavbám laboratórií pre primáty.

Earth Liberation Front (ELF) je medzinárodná podzemná organizácia, ktorá využíva priamu akciu vo forme ekonomickej sabotáže, čím sa snaží zastaviť ničenie prírodného prostredia. Organizuje sa do autonómnych buniek, ktoré pracujú anonymne a nezávisle od seba a verejnosti. Nemá žiadnu hierarchiu, ani centrálne vedenie, pracuje pod ideológiou: spôsobiť čo najväčšiu ekonomickú škodu entite, ktorá profituje z ničenia prírodného prostredia, ale nespôsobiť pri tom zranenie žiadnej živej bytosti. Každý, kto prijíma túto ideológiu a uskutočňuje patričné akcie, sa môže považovať za súčasť Earth Liberation Front. Medzi tieto akcie patria najmä podpaľačské útoky. Celosvetovo sa škody vyšplhali na 70 miliónov eur a mali za následok viacero zrušených projektov, na Slovensko pripadá približne sedem desatín percenta (0,7 %) z tohto čísla. Sú ničené reklamné tabule, ojedinele bagre a buldozéry, z ktorých niekoľké boli aj podpálené, podpálené boli aj autá a kamióny.

Na to, aby ste sa stali "ekoteroristom", však nemusíte robiť podpaľačské útoky. Dnes už stačí len trošku vybočiť z radu, podporiť "nevhodné" skupiny, či priviazať sa k stromu za účelom jeho ochrany (o čom svedčí aj prípad 33-ročného muža, ktorý 31.3.2012 v Spišskej Novej Vsi na protest vyliezol na topoľ  určený na spílenie).  Je vhodné sa pýtať: Prečo legálne metódy zlyhávajú? Prečo došiel stav sveta do bodu, kedy aktivisti musia riskovať väzenie, aby dosiahli zmenu? Prečo sú považované za "ekoterorizmus" také banality ako poškodenie nejakého majetku? A prečo sa za terorizmus nepovažujú aj fyzické útoky (v zahraničí často aj s tragickým koncom) proti aktivistom? Prečo je polovica riek otrávená a polovica svetových pralesov zničená? Prečo každý deň vyhynie 250 živočíšnych a rastlinných druhov? Prečo pre ľudskú existenciu musí zomrieť pol miliardy zvierat denne? Bežní ochranári tvrdia, že sú to práve"radikáli", kto prináša do Zeleného hnutia zlé meno a represie zo strany štátu.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.