referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
História lesníctva na Slovensku
Dátum pridania: 24.05.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ocko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 411
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
V 5. storočí p.n.l. sa o území dnešného Slovenska hovorilo ako o "Kraji na sever od Dunaja pustom a plnom včiel", ale známejší bol pod názvom "Hercýnsky prales". Prežil odlesňovanie Rimanmi v 1. a 2. storočí, aj odlesňovanie počas vpádu Hunov v desiatom storočí. Hercýnsky prales mal asi 11 000 rokov, keď ho v 11. storočí zničili slovanské kmene masívnym odlesňovaním a pasením dobytka. A boli to práve oni, ranní feudáli, ktorí ako prví začali tušiť, že nemôžu z prírody len brať, ale treba jej aj niečo dávať - a takto vznikli začiatočnícke teoretické lesnícke znalosti na území dnešného Slovenska.
Až do obdobia 15. storočia sa drevo ťažilo ľubovoľne, túlavým spôsobom, bez zabezpečenia obnovy vyťažených miest. Vtedy uhorskí panovníci vydali nariadenia k usmerňovaniu ťažieb, zalesňovaniu rúbanísk a oceňovaniu lesov, inštrukcie na sprísnenie ochrany lesov pred krádežami.
Revolučný význam vo vývine hospodárenia v slovenských lesoch má Lesný poriadok, ktorý vydal Maximilián II v roku 1565. V ňom sú zhrnuté všetky lesnícke znalosti o ťažbe dreva, jeho plavení a o ponechaní žiaduceho počtu semenáčov a drobného podrastu na vyťaženej ploche pre "pestovanie lesov".
Z lesníckych odborov sa ako prvé vyvinulo zužitkovanie dreva, čiže lesná ťažba. Drastické ničenie lesov a pytliactvo iniciovalo zriadenie ochranných služieb. Odbornosť pri obnove lesných porastov sa začala uplatňovať v prvej polovici 18. storočia. Lesný poriadok panovníčky Márie Terézie v roku 1769 podnietil výsadbu lesných drevín na odlesnených plochách a priestranstvách pri dedinských a mestských osídleniach. V roku 1795 bola založená lesnícka škola v Liptovskom Hrádku, prvá takáto škola vo vtedajšom Uhorsku.
Dnešné umelé, homogénne a monokultúrne lesy, riadené lesohospodárskym plánom, už ničím nepripomínajú Hercýnsky prales. Boli zbavené prirodzených procesov, ktorými sa riadil život v nich. Lesníci si v lese "chovajú" zver a "pestujú" stromy len tých požadovaných parametrov, ako na záhradke. Evolúcia prírodného systému, ktorá trvala 430 miliónov rokov, bola zastavená človekom v mene kapitálu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.