referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyril a Metod
Nedeľa, 5. júla 2020
Likvidácia a recyklovanie odpadu
Dátum pridania: 09.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Baci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 112
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
---------------------------------
Likvidácia a recyklovanie odpadu
---------------------------------

Milá trieda, veľavážený pán učiteľ,
dovoľte mi, aby som vás oboznámil s rozsiahlim problémom dneška, ale hlavne budúcnosti - recykláciou odpadu. Kaźdým rokom vyprodukujeme miliardy ton odpadu, ktoré vyhadzujeme. Niektoré odpady však dokážeme spracovať a môžeme ich znovu vužiť. Iné likvidujeme napríklad spalovaním a vzniknuté teplo takisto využívame.

Odpad je možno užitočným zdrojom materiálov a energie, ale kvôli veľkému množstvu manuálnej práce vynaloženej na jeho zber je to zdroj veľmi nákladný. V rozvinutých krajinách je odpad z domácností a obchodov obvykle skladovaný vo vreciach alebo v smetných košoch a každý týždeň ho odvážajú smetiari. Niektoré oblasti však majú pneumatický systém, ktorý vháňa odpad pomocou stlačeného vzduchu do potrubia a ďalej do miestneho závodu na odstraňovanie odpadu. V inom takomto systéme sa odpad z domácností dostáva do podzemnej zbernej komory umiestnenej po každým domom. Do tejto štvrti sa potom periodicky vracia nákladné auto s cisternou vybavené špeciálnym čerpadlom, aby zberné komory vyprázdnilo.

Iným nákladným procesom je separácia materiálov určených k recyklácii, a preto sú obyvatelia domov vedení k tomu, aby aspoň časť tejto práce vykonávali oni sami. Miestne úrady v niektorých oblastiach žiadajú obyvateľstvo, aby oddeľovalo starý papier a na centrálnych miestach umiestňujú tieto úrady aj zberné kontajneri na sklo. Odpadové sklo sa odváža do sklární, drví sa a používa sa k výrobe nových sklenenných výrobkov. Peniaze daňových poplatníkov sa ďalej šetria výrobou a rozmiestňovaním separátnych nádob na hnedé, zelené a čisté sklo, aby sa tieto druhy skla nemuseli neskôr triediť v samotnej sklárni. -V-R-A-T-N-É__F-L-A-Š-E-
--------------------------
Niektoré nápoje sa predávajú vo vratných fľašiach, ktoré sú zálohované. Záloha sa vypláca pri vracaní prázdnej flaše. Zákazníci sú tak motivovaní, aby prázdne flaše vracali. Výrobcovia zvážajú prázdne flaše z obchodov a znovu ich používajú. Tímto spôsobom sa ušetria výrobné náklady, ale náklady na zber, čistenie a sterilizáciu starých flašiek predstavujú dodatočné výdaje. Z tohto prostého dôvodu sa mnohí výrobcovia ani nepokúšajú staré flaše zbierať. Moderné smetiarske autá zbierajú odpad vyhodený do smetnej nádoby (popolnici) obvykle do zadnej časti auto, kde sa stláča.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.