referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Utorok, 30. novembra 2021
Slenčná energia
Dátum pridania: 10.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 597
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Slnečná energia

SLNKO MALO VŽDY pre ľudí veľký význam, lebo poskytuje teplo a svetlo. Ľudia kedysi však nemohli vedieť, že Slnko je zdrojom prakticky všetkej energie, ktorú Zem dostáva. Bez energie, ktorá dopadne na Zem z vesmíru, by na tejto planéte nebol žiaden rastlinný, ani zvierací život. Energia z väčšiny alternatívnych zdrojov energie, napr. energia vetra, takisto pôvodne pochádza zo Slnka. Energia, ktorá sa uvoľni, keď horia fosílne palivá, je tiež iba slnečná energia, nahromadená v rastlinách pred miliónmi rokov. Zem dostáva iba maličkú časť z obrovského množstva energie uvoľňovanej Slnkom. Táto energia pochádza z jadrovej syntézy prebiehajúcej hlboko v jeho vnútri. Slnko vyžaruje také ohromné množstvo energie, že je každú sekundu ľahšie o milióny ton svojej hmoty.

VYHRIEVA SA NA SLNKU
Plazy, ako je jašterica obyčajná sú studenokrvné. To znamená, že neveďia regulovať teplotu svojho tela. Mnohé zo studenokrvných tvorov reagujú na zmeny teploty zvýšením alebo znížením aktivity. Z toho vidieť, akú dôležité je pre tieto zvieratá vyhrievanie na slnku.
Táto jašterica sa snaží získať energiu priamo zo Slnka, aby si zohriala telo.

ELEKTRINA ZO SLNKA ZADARMO

Keď svetlo dopadne na špeciálne chemické látky v slnečnom článku, vyrobí sa elektrická potenciálna energia čiže napätie. Článok, ako je tento z telekomunikačnej družice Telstar, dáva iba malé napätie, ale veľký počet navzájom prepojených článkov dáva všetku energiu potrebnú na príjem a prenos signálov zo Zeme a naspäť. Aj na Zemi možno použiť slnečné články ako alternatívny zdroj energie, sú však vhodnejšie na dodávanie menších množstiev energie potrebných pre malé kozmické lode.

SLNEČNÉ SVETLO A TEPLO
Spojná šošovka, táka ako táto zapaľovacia šošovka, môže sústrediť slnečné svetlo do bodu a zapáliť tak papier. Slnko vyžaruje okrem viditeľného svetla aj žiarenie s inými frekvenciami. Infračervene žiarenie je elektromagnetické žiarenie tesne za oblasťou viditeľného svetla. Hoci ho ľudské oči nemôžu vidieť, jeho účinok možno často pocítiť ako teplo. Frekvencie infračerveného žiarenia sú také isté ako tie, čo vedia rozkmitať, t. j. zohriať atómy a molekuly. Teplo zo žiarenia môže stačiť na naštartovanie nejakej reakcie. Chemici často používali zapaľovacie šošovky, aby pomohli reakciám pri ich priebehu.

ZLÚČENIE MYŠLIENOK

Roku 1938 nemecký fyzik Hans Bethe (nar.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.