referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Akumulátory a batérie sú nebezpečný odpad (problematika)
Dátum pridania: 08.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 450
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Úvod :

V roku 1996 začala v Slovenskej Republike, v spolupráci so štátmi Európskej únie fungovať technológia na spracovanie nebezpečného odpadu–odpadových olovených akumulátorov
Tým sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré splnili podmienky Bazilejskej konferencie a odporúčania EÚ v rámci tohto odpadu.

Problematika :

Akumulátory a batérie sú najvýznamnejšou skupinou, ktorá sa podieľa na ohrození životného prostredia ťažkými kovmi. Takmer všetky totiž obsahujú zvlášť nebezpečné látky – ťažké kovy – ortuť, kadmium a olovo.
Exaktne je dokázané, že zaťaženie životného prostredia ťažkými kovmi je pre živé organizmy v porovnani s ostatnými odpadmi 10 000 krát vyššie.
Príklad : Ak občan odovzdá na odborné zneškodnenie jeden akumulátor zo svojho osobného auta, urobí pre životné prostredie službu, akoby sa postaral o zneškodnenie 20 000 kg ostatného odpadu.
Najčastejšími majiteľmi olovených štartovacích akumulátorov v Slovenskej Republike sú fyzické osoby /občania/.Tým sa v značnej miere dostáva odpad do komunálneho odpadu a ako súčasť tohto odpadu postupuje do spaľovní alebo na skládky. V štúdiach sa uvádza, že 40 a viac percent z celkového obsahu ťažkých kovov v polietavom popole a vzduchu zo spaľovní pochádza z odpadových akumulátorov a batérií. MACH trade s.r.o. :

Základným predpokladom pre každú krajinu, aby nedochádzalo k znečisťovaniu životného prostredia odpadovými akumulátormi a batériami, je vybudovať systém zberu a vlastniť technológiu na spracovanie tohto odpadu. Slovenská republika bola 1.krajinou z bývalého východného bloku, kde sa začala využívať rovnaká technológia ako v ekologicky vyspelých krajinách Európy a celého sveta.Túto technológiu od roku 1996 prevádzkuje spoločnosť MACH trade s.r.o. v Seredi, ktorá sa stala najväčším recyklačným závodom na nebezpečné odpady na Slovensku.
Už v 1.roku svojej prevádzky sa zvýšila vyzbieranosť odpadových olovených akumulátorov v SR o 250 % oproti minulému obdobiu. V súčasnej dobe táto firma zabezpečuje odber prakticky od všetkých právnických osôb, ktoré v zmysle zákona o odpadoch nakladajú s olovenými akumulátormi. Spoločnosť má dnes asi 1000 dodávateľov.Osvedčil sa aj pilotný program, ktorý zaviedla v spolupráci Magistrátu hlavného mesta – Na vybraných čerpacích staniciach boli umiestnené špeciálne zberové kontajnery, kde občan má možnosť bezplatne odovzdať odpadový akumulátor.


1/2

Cieľ :


Spoločnosť v súčasnosti spracúva približne 80 % odpadových akumulátorov ročne.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.