referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Utorok, 26. januára 2021
Čo ohrozuje biodiverzitu?
Dátum pridania: 11.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yyy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 183
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Čo je biodiverzita a čím je významná?

Biodiverzita (biologická diverzita) je súhrn génov, druhov, ekosystémov obývajúcich oblasť, a v konečnom dôsledku vyjadruje počet, rozmanitosť a variabilitu života na Zemi.
Genetická diverzita sa týka genetických odchýlok v rámci druhu a zahrňuje genetické variácie v rámci populácií.
Druhová diverzita sa týka rozličných druhov rastlín, živočíchov a mikroorganizmov v danej oblasti.
Ekosystémová diverzita zahrňuje rozmanitosť biotopov v danej oblasti.

Biodiverzita na každej úrovni má pre ľudstvo praktický význam. Genetická diverzita odrôd obilnín je základom programov kríženia, ktorých cieľom je zabezpečiť odolnosť rastlín voči škodcom a chorobám. Druhová diverzita je zdrojom nespočetného množstva výrobkov odvodených priamo z rastlín, zvierat a mikroorganizmov, vrátane palív, stavebných hmôt, liekov, priemyselných produktov a kozmetiky. Na úrovni ekosystémov sa zabezpečuje celý rad ekologických procesov (kolobehy prvkov). Ďalej sú to aj estetické a filozofické hodnoty, významné pre udržanie a rozvoj ľudskej spoločnosti. Taktiež sa nedá doceniť hodnota neprebádaného potenciálu génov, druhov a ekosystémov pre výskum.

Aké hodnoty spájame s biodiverzitou a ako využívame biologické zdroje?

A) Úžitkové hodnoty – predstavujú súčasné a potenciálne, praktické hodnoty prvkov biodiverzity pre ľudstvo. Delia sa na priame, nepriame a možné hodnoty.

1. Priame úžitkové hodnoty sú tie, ktoré sa sústreďujú na spríjemnenie života a uspokojovanie potrieb a pochádzajú priamo z biodiverzity. Možno ich merať a prideliť im cenu. Takto prispievajú do miestnej i svetovej ekonomiky.
- spotrebné úžitkové hodnoty sa priamo spotrebuvávajú bez toho, aby sa s nimi obchodovalo
- výrobné úžitkové hodnoty sú také, s ktorými sa ďalej obchoduje
Biodiverzita vykazuje priamu úžitkovú hodnotu najmenej v troch hlavných oblastiach každodenného života: v poľnohospodárstve, v medicíne a v priemysle.

2. Nepriame úžitkové hodnoty predstavujú prínos mnohých prírodných a poloprírodných ekosystémov, z ktorých niektoré majú vysokú biologickú diverzitu viac vďaka službám, ktoré poskytujú, než vďaka tovarom.
Zvyčajne je dôležitejší celý ekosystém, než existujúci ráz druhovej diverzity v ňom. Keďže však ekosystém je odrazom diverzity v ňom svojich súčastí, tieto funkcie sú priamo prepojené s biodiverzitou.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.