referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Štvrtok, 25. februára 2021
Medzinárodný obchod a environmentálna politika
Dátum pridania: 11.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yyy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 496
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
Úvod.

Vzťah medzi obchodom a životným prostredím je značne zložitý a charakterizujú ho protirečenia, zložité dilemy a kompromisy. Podľa definície je medzinárodný obchod sústava ekonomických vzťahov medzi krajinami. Tieto vzťahy sú regulované medzinárodnou politikou. Obchod má vplyv na životné prostredie a v politickom zmysle z toho vyplýva i vzájomný vzťah medzi obchodom a ochranou životného prostredia. Možno identifikovať tri rôzne typy vzťahov medzi obchodom a životným prostredím, z ktorých každý ukazuje, akým problémom je hodnotiť, či je obchod pre životné prostredie priaznivý alebo škodlivý.

1. Obchod je založený na komparatívnej výhode – výroba určitých komodít sa koncentruje v krajinách, kde sú výrobné faktory pre výrobu týchto komodít najlacnejšie. To však môže niekedy viesť k výrobe, ktorá vyčerpáva zdroje a znečisťuje životné prostredie. Medzinárodný obchod podporuje účinnejšie využívanie zdrojov, čo znamená menšiu environmentálnu škodu v prepočte na jednotku produkcie.
2. Druhý vzťah vzniká v dôsledku vplyvu štátnej politiky na obchod. Nástroje domácej environmentálnej politiky ako dane, zákazy, poplatky a dotácie majú vplyv na medzinárodnú konkurencieschopnosť priemyslu. Preto priemyselné nátlakové skupiny lobujú vlády a medzinárodné organizácie, aby si zabezpečili optimálnu politiku podľa vlastných predstáv. Takýto prístup má nepriamy vplyv na životné prostredie v závislosti od presadzovanej politiky.
3. Vzájomné vzťahy sa vytvárajú v dôsledku vplyvu, ktorý má konanie jedného štátu na iné štáty.

Vzťah medzi obchodom a životným prostredím nemožno oddeľovať od nerovnomerného rozdeľovania bohatstva na zemeguli. Boj proti chudobe vyžaduje zvyšovanie produkcie rovnako ako spravodlivejšie rozdeľovanie príjmov – vnútri krajín ako aj medzi krajinami. Bohaté krajiny pravdepodobne neobmedzia svoju úroveň produkcie a spotreby, preto je nevyhnutný rast svetovej produkcie, ktorý zaťaží viac životné prostredie.


Medzinárodný obchod a využitie zdrojov.

Obchodné trendy.

Medzinárodný obchod od druhej svetovej vojny narastá veľmi rýchlym tempom – jeho hodnota sa v rokoch 1950 –1990 zvýšila viac než desaťnásobne. V globálnom meradle narastá obchod rýchlejšie ako produkcia. Čím rýchlejšie rastie obchod oproti výrobe, tým otvorenejšie a vzájomne závislejšie sa stávajú ekonomiky. Otvorené ekonomiky dosahujú rýchlejší ekonomický rast, opatrenia obmedzujúce vývoz a dovoz majú nepriaznivý vplyv na rast v rozvojových krajinách.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.