referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Štvrtok, 25. februára 2021
Vplyv ľudskej spoločnosti na jej prostredie
Dátum pridania: 11.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yyy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 751
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Lovci-zberači a ich prostredie

Schopnosť uživiť sa v prírodnom prostredí a meniť ho podľa svojich potrieb závisí od schopnosti človeka získavať energiu. Nadbytok energie prevyšujúci potreby na prežitie otvára cestu na vytvorenie rozličných zmien, ktoré sa uskutočňujú najmä prostredníctvom technológie.
Hustota osídlenia lovcami-zberačmi bola nízka (pred 12 000 rokmi skončila ľadová doba a začal ich postup na sever) a títo ľudia vlastnili len jednoduché nástroje (oštepy, luky, sekery, sochory) a predsa mohli zberom rastlín a lovom zvierat významne ovplyvniť rovnováhu prírodných ekosystémov. Ich vplyv sa ešte zvýraznil, keď niektoré skupiny ovládli oheň, lebo prostredníctvom ohňa mohli značne meniť vegetačný kryt.

Ekologické zmeny spôsobené lovcami-zberačmi

V Severnej Amerike lovci mohli dočasne meniť ekologickú štruktúru svojho prostredia znížením počtu ulovených zvierat. Populácie však nestratili svoju reprodukčnú schopnosť, lebo lovci zabíjali najmä samcov a samice nechali donosiť mladé, alebo vyčleňovali oblasti, kde sa mohli zvieratá z lovu spamätať.
Ovládnutie ohňa sa stalo dôležitým činiteľom a jeho využívanie vyvolalo trvalé zmeny. Napr.pôvodní obyvatelia Austrálie používali oheň pri love. Z rastlinných druhov prežívali len také, ktoré sa vedeli rýchlo zregenerovať a tak vznikol ekosystém adaptovaný na oheň.
Príkladom tyrvalej zmeny v dôsledku pôsobenia človeka na krajinu sú vysočiny Anglicka a Walesu. Tieto oblasti (nazývané slatiny) boli vyvolané činnosťou lovcov-zberačov (odlesnenie-zamokrenie-špecifický typ vegetácie→slatiny,vresoviská-obnovované vypaľovaním).

Poľnohospodárstvo

Okolo roku 8 000 p.n.l. sa stalo poľnohospodárstvo stalo hlavným spôsobom získavania potravy. V porovnaní s lovom a zberom predstavuje intenzifikáciu využitia prírodných zdrojov. Zabezpečuje pri vysokej produkcii nadbytky (napr.Egypt), čo vedie k rozvoju technológií a vzniku štátov (Egypt, Mezopotámia). Domestikujú sa zvieratá a rastliny, v juhovýchodnej Ázii-ryža, v západnej Ázii obilniny – pšenica a jačmeň, v Číne proso, v Amerike kukurica, zemiaky, fazuľa a tekvica.
Rozmach poľnohospodárstva bol taký veľký, že ľudská populácia sa zväčšila z približne 170 miliónov v roku 1 na 900 miliónov v roku 1800.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.