referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Utorok, 26. januára 2021
Životné prostredie a rozvoj
Dátum pridania: 11.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yyy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 541
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Rozvoj znamená všetky technologické zmeny, ktoré sa snažia zlepšiť ľudský blahobyt. Ale tradičné smerovanie rozvoja smerom k „technologickej spoločnosti“ so stále rastúcou spotrebou energie je stále viac spochybňované.
Celkový rast svetovej populácie-umožnený rozvojom poľnohospodárskych, obchodných, priemyselných a finančných systémov za posledných niekoľko tisícročí-spôsobuje také vplyvy na svoje okolie, ktoré už nemajú len lokálny charakter, ako tomu bolo v minulosti, ale sú stále globálnejšie.
Reakcie na túto situáciu sa prejavili najmä na konferenciách OSN o životnom prostredí (Rio de Janeiro, Kjóto ap.). Stanoviská poukazujú na rozdielnosti medzi chudobnými a bohatými, ale aj celé spektrum jednotlivých národných predstáv a rivality, ktoré majú korene v kultúrnych, historických a geografických podmienkach.
Ako ideál bol prijatý „trvalo udržateľný rozvoj“ , ktorý je definovaný ako „rozvoj“, ktorý uspokojuje potreby súčasnosti bez obmedzovania možností budúcich generácií uspokojovať svoje vlastné potreby.
To, či sa neustále sa globalizujúcej svetovej kultúre podarí prekonať hlboko zakorenenú nerovnoprávnosť na svete bez deštruktívnych konfliktov, ostáva otvorenou otázkou.

Človek na Zemi

Vývoj v poľnohospodárstve, obchode a priemysle podporuje populačný rast biológmi charakterizovaný ako rozkvet, ktorý však nemôže trvať večne. Hrozia nám prírodné katastrofy (hlad, záplavy, zemetrasenia, sopky), ktoré nám pripomínajú fyzikálne obmedzenia, ktorým musíme čeliť. Vo výskyte prírodných katastrof sú očividné geografické rozdiely, sú však aj sociálne determinované. Najmä hlad je dnes častejšie pokladaný za dôsledok vojen a konfliktov o územia, než za nevyhnutný dôsledok neúrody.
Nejde o obavy či prežije život na Zemi, ale či prežije ľudská spoločnosť tak ako ju poznáme.

Populácia, zdroje a technológia

Stupňujúci sa rast ľudskej populácie za posledných 10 000 rokov bol možný len vďaka technickým zmenám v poľnohospodárstve, obchode a priemysle. Primerané formy rozvoja a sociálnych zmien by mali viesť k stabilizácii globálnej populácie, čo sa už deje v priemyselných spoločnostiach.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.