referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Zem v ohrození
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 315
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Pôsobením rýchlo rastúcej ľudskej populácie vznikajú problémy životného prostredia,ktoré môžu narušiť rovnováhu v biosfére.Napríklad znečisťovanie a ničenie dažďových lesov vážne ohrozuje budúcnosť života na našej planéte.

Údaje o znečisťovaní
Väčšina vedcov sa domnieva ,že v dôsledku globálneho otepľovania sa do roku 2030 zvýši priemerná zemská teplota o 1°C a do konca 21.storočia o 4 °C.
V januári 1989 bolo Ciudad de México také znečistené smogom ,že školákov bolo treba na celý mesiac odviesť mimo mesta.
Ročne sa asi vyskytne v Japonsku asi 50 prípadov otrávenia riasami.
2 200 švedskyvh jazier je takmer bez života vinou kyslých dažďov.80% nórskych jazier je rovnakej príčiny biologicky mŕtvych alebo vážne ohrozených.

Miznúce zásoby surovín
Priemyselné štáty sveta využivajú oveľa váčší diel svetových zásob ako rozvojové krajiny.Hoci v nich žije len 20% všetkých obyvateľov Zeme,spotrebujú 70%všetkej svetovej energie,75% kovov,85% dreva a 60% potrčavín.Mnohými surovinami sa zbytočne plytvá a značná časť končí nevyužitá na skládkach odpadov.

Znečistené mestá
V tabuľke je uvedený priemerný počet dní v roku ,keď v najznečistenejších mestách sveta prekračuje množstvo rozptýlených častíc prachu a dymu v ovzduší odporúčanú normou Medzinárodnej zdravotníckej organizácie.


Mesto Počet dní s prekročenou normou
Dillí,India 294
Peking,Čína 272
Teherán,Irán 174
Bankok,Thajsko 97
Madrid,Španielsko 60

Otrávenie vôd riasami
Vážnym dôsledkom znečisťovania jazier a morí je premnožovanie rias.Chemické látky z odpadových vôd ,umelých hnojív a priemyslových splodín ,ktoré sa dostanú do vody,dodávajú riasam nadbytok živín.To spôsobuje ich premnoženie.V dôsledku toho rastie množstvo jedov vstupujúcich do potravinových reťazcov.

Znečistenie mora
More bolo pre ľudí vždy odpadkovým košom,ale množstvo znečisťujúcich látok vypúšťaných do oceánov sa v tomto storočí dramaticky zvýšiloToto znečisťovanie spôsobuje problémy s premnožením jedovatých rias ,ťažkosti kúpajúcich sa a je nebezpečné pre pomorský život.
Viac ako milión ton ropy sa každý rok úmyselne vypúšťa z tankerov do oceánov.

Jeden les týždenne
Len preto ,aby Američania dostali svoje noviny,musí sa každý deň vyrúbať viac ako pol milióna stromov, t.j. celý veľký les.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.