referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Utorok, 28. januára 2020
Nakladanie s odpadmi
Dátum pridania: 05.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: toslohol
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 830
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 18m 50s
Pomalé čítanie: 28m 15s
 
Človek sa v každej dobe učil mnohým postupom a hodnotám od prírody. Príroda človeku vždy dáva príklad, ako sa dá zaobchádzať a rozumne využívať materiály a produkty, ktoré nám ponúka naša planéta Zem. Všetko v prírode funguje v systémoch kolobehov alebo reťazcov. Čiže všetko sa prirodzeným spôsobom dostane po určitom čase späť do pôvodného stavu. Nič nezostáva nevyužiteľným alebo nebezpečným pre svoje okolie. Len človek produkuje veci, ktoré zostanú pre neho i prírodu nespracovateľnými a nevyužiteľnými stovky až tisícky rokov. Niektoré naše produkty dokonca znehodnocujú dôležité prírodné zásoby podzemných vôd, pôdy, vzduchu, ..., ktoré sú nevyhnutné k životu na Zemi. Preto je potrebné, aby človek ešte pred začatím výroby uvažoval nielen o využití tovaru, ale aj o jeho likvidácii po skončení jeho životnosti a spracovaní do takého stavu, aby bol vhodný na opätovné použitie, či prípadné bezpečné a neškodné navrátenie do prírody. Nie je predsa možné, aby ľudia donekonečna produkovali ťažko spracovateľné materiály a neefektívne zaberali plochy skládkami. Tiež nevieme aké budú dôsledky znečisťovania atmosféry, čiže následky skleníkového efektu a ozónovej diery, ktoré postihnú predovšetkým ďalšie ľudské generácie. Jednoznačne si myslím, že ďalšie generácie ľudstva budú hodnotiť nielen náš technický a materiálny prínos pre nich, ale aj zanechané kultúrne a prírodné dedičstvo. Odpad je užitočným zdrojom materiálov a energie, ale kvôli veľkému množstvu manuálnej práce vynaloženej na jeho zber je to zdroj veľmi nákladný. V rozvinutých krajinách je odpad z domácností a obchodov obvykle skladovaný vo vreciach alebo v smetných košoch a každý týždeň ho odvážajú smetiari. Niektoré oblasti však majú pneumatický systém, ktorý vháňa odpad pomocou stlačeného vzduchu do potrubia a ďalej do miestneho závodu na odstraňovanie odpadu. V inom takomto systéme sa odpad z domácností dostáva do podzemnej zbernej komory umiestnenej po každým domom. Do tejto štvrti sa potom periodicky vracia nákladné auto s cisternou vybavené špeciálnym čerpadlom, aby zberné komory vyprázdnilo.
Iným nákladným procesom je separácia materiálov určených k recyklácii, a preto sú obyvatelia domov vedení k tomu, aby aspoň časť tejto práce vykonávali oni sami. Miestne úrady v niektorých oblastiach žiadajú obyvateľstvo, aby oddeľovalo starý papier a na centrálnych miestach umiestňujú tieto úrady aj zberné kontajneri na sklo.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: XXI. Storočie č. 1/ 2001, XXI. Storočie č. 2/ 2001, XXI. Storočie č. 3/ 2001, www.referáty.sk, www.science.sk, www.sme.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.