referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Možnosti znižovania emisií
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 474
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Existuje viacero spôsobov, ako je možné znížiť emisie škodlivých látok a hluku z dopravy. Napriek tomu, že ideálnym riešením by bol prechod na tzv. čisté palivá (vozidlá s nulovými emisiami) dnes sme svedkami toho, že vo svete sa vývoj uberá skôr cestou udržania dominantného postavenia súčasných palív a ovplyvňovania emisií cestou administratívnych opatrení. Tieto opatrenia síce prinášajú znižovanie emisií z jedného vozidla, avšak neriešia problém narastania ich počtu a najazdených kilometrov. Okrem toho sme tiež svedkami skutočnosti, že posilňovanie verejnej dopravy, ktoré by mohla výraznou mierou prispieť k ozdraveniu ovzdušia hlavne v mestách ustupuje do úzadia osobnej automobilovej doprave.

Administratívne opatrenia

EMISNÉ LIMITY

Narastajúce požiadavky na emisné limity, ktoré musia vozidlá spĺňať sú tŕňom v oku mnohých motoristov. Sprísňovanie týchto limitov je však opodstatnené z hľadiska toho, čo bolo uvedené v predchádzajúcej kapitole. Je potrené uviesť, že emisné limity pre osobné vozidlá u nás vychádzajú z vývoja v EÚ. Emisné limity v EÚ zase s istým oneskorením sledujú trend nasadený v USA. Tak v napr. požiadavky na čistotu výfukových plynov zavedené v roku 1983 v USA boli v EÚ záväzné až v roku 1989. Limity emisií stanovené EÚ v roku 1994, ktoré mali byť aplikované na všetky nové vozidlá od roku 1997, boli v prísnejšej forme zavedené v USA už v roku 1994. Európska komisia však navrhuje prísnejšie limity s platnosťou od roku 2000. Aj pre nákladné vozidlá platia podstatne prísnejšie limity v USA ako v Európe. Tieto boli postupne zavádzané v rokoch 1988 až 1994. V EÚ tento trend nastupuje až od roku 1996. TECHNOLOGICKÉ OPATRENIA

KATALYZÁTOR

Najúčinnejšou cestou čistenia výfukových plynov benzínových motorov v súčasnosti je použitie katalyzátora - zariadenia, ktoré bolo po prvý krát zavedené v USA a Japonsku koncom 70-tych rokov. Katalyzátor je vyplnený keramickým materiálom v tvare medových plástov, čím sa vytvára veľký povrch, ktorý je pokrytý tenkou vrstvou katalytického kovu. Pri prechode kysličníkov dusíka, uhľovodíkov a kysličníka uhoľnatého katalyzátorom väčšia časť týchto plynov sa mení na dusík, kysličník uhličitý a vodu. Ak má celý proces fungovať spoľahlivo, potom musí byť zabezpečený dostatočný prívod kyslíka. Zariadenie musí byť vybavené senzorom vo výfuku, ktorý zaznamenáva obsah kyslíka a vysiela signály do elektronickej jednotky. Táto jednotka reguluje vstrekovanie paliva, tak aby motor dostával stále správnu zmes.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.