referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jaromír
Utorok, 18. februára 2020
Globálne problémy Zeme
Dátum pridania: 11.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mattus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 472
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
V 20. storočí sa na našej planéte napáchalo veľmi veľa škôd. V 70. a 80. rokoch začali nátlakové skupiny zelených publikovať svoje obavy. Vlády reagovali na ne zavádzaním zásad obmedzovania znečistenia a ďalších foriem ničenia prírody.
Ozónová vrstva, ktorá chráni Zem pred škodlivými slnečnými ultrafialovými lúčmi, sa ustavične stenčuje. Deje sa to v dôsledku používania látok, ktoré spotrebúvajú ozón, napríklad freóny nachádzajúce sa v aerosóloch, lepidlách a chladničkách. Roku 1982 zistili vedci po prvý raz, že ozónová vrstva nad Antarktídou sa veľmi stenčila. Úbytok ozónu vedie k vzniku rakoviny kože, aj k iným zdravotným problémom, preto sa štáty usilujú znížiť ich používanie. Nanešťastie
niektoré látky používané, ako náhrada za freón, tiež spotrebúvajú kyslík. Ďalším problémom ľudstva je skleníkový efekt, dôsledkom tohto problému je globálne otepľovanie. Na Zemi je príliš mnoho ľudí a taktiež množstvo ľuďmi vytvoreného priemyslu. To je dôvod, prečo sa do atmosféry našej planéty dostáva stále viac a viac znečistených látok. Medzi znečistenými látkami je niekoľko zvlášť nebezpečných typov. Sú to predovšetkým kyslé plyny vznikajúce spaľovaním paliva; napríklad uhlia či nafty, ktoré spôsobujú kyslé dažde. Výsledkom kyslých dažďov sú vážne poškodenia rastlín a živočíchov. Pri spaľovaní čohokoľvek vzniká plyn – oxid uhličitý (CO2). Vypúšťanie ,,skleníkových plynov“ do ovzdušia, ktoré vznikajú najmä zo spaľovania fosílnych palív, zapríčiňuje to, že tieto všetky plyny zadržiavajú teplý vzduch nad povrchom Zeme, a tým sa na nej vytvára skleníkové prostredie. Globálne otepľovanie vzniká v dôsledku tých ľudských činností, ktoré znečisťujú ovzdušie odpadovými látkami, ako napríklad CO2, metánom alebo tzv. polychlórovanými bifenilmi (CFC). Tieto plyny zachytávajú stále viac tepla, ktoré sa odráža od zemského povrchu a ktoré by normálne unikalo do vesmíru. V dôsledku toho sa zemská kôra ohrieva. Deti narodené v 22. storočí budú vyrastať pravdepodobne v omnoho teplejšom podnebí ako je dnes. To môže prinášať silnejšie dažde a búrky, stúpanie morskej hladiny. Všade sú známe prejavy meniaceho sa podnebia, ktoré sa v 20. storočí ohrialo o 0,5 °C.
Ak sa mení podnebie našej planéty, môže to spôsobiť v niektorých oblastiach drastické suchá a zničujúce dažde v iných oblastiach. Omnoho horšie je, že môže dôjsť k roztápaniu ľadovcov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Prečo se svět točí?, Udalosti 20. storočia
Podobné referáty
Globálne problémy Zeme SOŠ 2.9870 228 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.