referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Znečisťovanie životného prostredia
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 820
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Ochrana životného prostredia

Príroda je naša matka. Je krásna, nádherná a veľmi dôležitá. Človek ju však bezohľadne ničí. Prečo??
Zaslepený krátkodobým ziskom, i absolútnou bezohľadnosťou je veľa z nás schopných zničiť úplne všetku nádheru čo nás obklopuje. Jedným zo spôsobov ničenia a znečisťovania našej planéty je skleníkový efekt. to ako pracuje je zrejmé už z jeho názvu. Skleníkové plyny by sme mohli prirovnať ku sklu skleníka ktorí síce prepúšťa slnečné paprsky dnu, ale vznikajúce teplo už nepúšťa von. Skleníkovým efektom je potom ono teplo, ktoré pocítime ak do skleníka vstúpime. To, že naďalej vypúšťame množstvo skleníkových plynov do ovzdušia sa teda dá prirovnať ku situácií kedy si nad svojimi hlavami pomaly ale, isto staviame globálny skleník, z ktorého nieto kam odísť.
Okrem toho existujú veci, ktoré účinok skleníkového efektu zosilňujú:
Napríklad, týmito činiteľmi sú plyny s nepriamym skleníkovým efektom, či kyslé dažde, ktoré sa týkajú predovšetkým Severnej Ameriky a Európy.
No nieje to až také zlé, lebo existujú činitele, ktoré účinok oslabujú:
Príkladom sú pevné častice v atmosfére, ktoré absorbujú a odrážajú slnečné žiarenie, čiže ochladzujú zemský povrch. úzko spätá je so skleníkovým efektom je aj ozónová vrstva a ozónová diera. No nie každý vie čo to je. Vrstva je vlastne plynný obal okolo Zeme a diera v ňom sa nazýva ozónová diera. Je to samozrejme povedané zjednodušene. Ale treba si uvedomiť, že nemalý podiel na vzniku ozónovej diery má človek. Nastolila sa však otázka, prečo vznikla ozónová diera? Odpoveď leží vo vývoji ľudstva a jeho zaobchádzaní s prírodou a zaťažovaním atmosféry. Veľkými firmami chemického, energetického, závodného, potravinárskeho, ťažobného a iných priemyslov sa koná znečisťovanie ovzdušia, no niekedy si však túto činnosť ani neuvedomujeme. V dôsledku týchto faktorov sa vytvorila spomínaná ozónová diera. Najväčšie takéto diery sa nachádzajú nad vysoko priemyselnými oblasťami, no niekedy aj nad púšťami. Následky a vplyv faktov je prenikanie ultrafialového žiarenia do našej atmosféry, čím sú spôsobené rôzne ochorenia a ťažkosti imunitného systému človeka. Tieto si ľudia zapríčiňujú no nevedome.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Znečisťovanie životného prostredia SOŠ 2.9557 1433 slov
Znečisťovanie životného prostredia SOŠ 2.9483 3148 slov
Znečisťovanie životného prostredia GYM 2.9540 719 slov
Znečisťovanie životného prostredia GYM 2.9741 3158 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.