referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Znečistenie vôd na svete
Dátum pridania: 21.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pungáč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Naša planéta je znečistená odpadom. Na rozsiahlych častiach Zeme sú ohyzdné skládky a niektorý ľudia dokonca smeti odhadzujú do riek a morí.
Niektoré druhy odpadu sa zakopávajú do zeme ( napríklad toxický odpad ), ale z pôdy sa môže dostať do podzemných vôd a odtiaľ na veľké územie pomocou riek. Z riek sa potom dostane do mora, v ktorom sa kúpeme.
Priemyselné chemikálie, pesticídy a hnojivá používané v poľnohospodárstve sa splavujú do riek, kde podporujú rozmnožovanie rôznych baktérii. Tie pohltia takmer všetok kyslík, a tak sa ryby udusia. Na niektorých miestach sa do vôd vypúšťajú neupravené kanalizačné splašky, čo spôsobuje mnohé ochorenia rastlín a živočíchov vrátane človeka.
Najväčšie ekologické problémy spôsobuje výrobná činnosť. Pri každej výrobe vzniká priemyselný odpad. Kvapalné odpady sa veľmi často vypúšťajú do riek, jazier alebo morí, kde hubia všetko živé. Ohrozujú zdroje pitnej vody, ktoré sú potom nepoužiteľné.
V súčasnosti existuje veľa ciest ropy do oceánov. Trvalý prísun ropných látok do morí spôsobujú prístavy. Aj motorom poháňané plavidlá dodávajú počas plavby do vody veľké množstvo oleja a iných ropných látok. Ropa uniká do mora aj pri ťažbe na ropných vežiach a vrtných plošinách, najmä pri haváriách. Najväčší znečisťovatelia morí sú ropné tankery, ktoré prevážajú po mori desaťtisíce ton ropy. Každý rok sa niekoľko týchto ozrút potopí. Jedna z takýchto katastrof sa stala pri nádhernom pobreží Aljašky a možno navždy ho poznačila. Tristo metrov dlhý tanker EXXON VALDEZ načerpal 24-tisíc ton ropy a zdvihol kotvu. Prvých 14 kilometrov viedol loď lodivod z prístavu, ale z fjordu na more už musí dostať loď kapitán sám. Avšak kapitán bol opitý, a tak ho musel zastúpiť pomerne neskúsený tretí dôstojník GREGORY COUSINS. To bola prvá chyba. Druhá nastala, keď práve tento kormidelník požiadal o dovolenie vybočiť z danej trasy, pretože sa bál plávajúcich krýh, ktorých bolo v ešte chladnom mori požehnane. Plavidlo sa stratilo z dosahu jednoduchého prístavného radaru. Gregory si však neuvedomil hrozbu číhajúcich skál pod vodou. Pred tankerom sa objavili len niekoľko metrov pod vodou ostré skaliská. Pritom Exxon Valdez má ponor až 14 metrov. Ropa sa rozliala do okruhu 1280 kilometrov od miesta katastrofy a nepomohli ani záchranné práce. Je to smutné, ale znečisťovanie vody sa robí aj naschvál. Vo vojne pri Perzskom zálive boli milióny ton ropy vyliate rovno do neho.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: rôzne encyklopédie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.