referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Dynamo
Dátum pridania: 08.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Aifel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 257
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Elektrický generátor, ktorý je zdrojom jednosmerného napätia, sa nazýva dynamo. Dynamo získame jednoduchou úpravou alternátora. Pri otáčaní závitu v rovnorodom mag. poli vzniká v závite striedavé napätie. V prvej polovici otáčky závitu sa každá kefka dotýka jedného polprstenca komutátora. Prúd v pripojenom uzavretom obvode má síce premenlivú veľkosť, ale stále ten istý smer.
V druhej polovici otáčky závitu sa zmení polarita polprstencov komutátora, ale tieto sa tiež pootočia. Tá istá kefka sa teraz dotýka iného polprstenca. Polarita kefky sa nezmenila, zostáva stále rovnaká. Prúd v pripojenom uzavretom obvode má aj v druhej polovici otáčky závitu rovnaký smer ako v prvej polovici otáčky. Pri otáčaní závitu v rovnorodom magnetickom poli vzniká v ňom striedavé napätie, ktoré sa komutátorom usmerňuje. Dynamo je zdrojom jednosmerného napätia. Uzavretým obvodom pripojeným k dynamu prechádza jednosmerný prúd, ktorého veľkosť sa periodicky mení, ale smer zostáva stály. Takýto prúd sa nazýva jednosmerným pulzujúcim prúdom.
Na výrobu menej pulzujúceho prúdu v pripojenom obvode sa používajú dynamá, ktorých kotva má viac cievok. Komutátor takého dynama nemá dva polprstence, ale má viac od seba izolovaných častí – lamiel, ku ktorým sú pripojené konce jednotlivých cievok. V technickej praxi sa podľa účelu použitia dynama používajú rozličné konštrukcie dynama.
Ak pripojíme kotvu a elektromagnety dynama na zdroj striedavého napätia, mení sa súčasne smer prúdu v kotve aj v elektromagnetoch. Póly elektromagnetov sa striedavo menia. Kotva sa opäť roztočí. Dynamo sa stalo elektromotorom na striedavý prúd. Takýto elektromotor sa nazýva komutátorový. Komutátorový elektromotor sa používa v domácnosti v rozličných zariadeniach, ako sú napr. vysávač, mixér, šijací stroj, ventilátor, či elektrická vŕtačka.
 
Zdroje: Ucebnica fyziky-8. ročník
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.