referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gašpar
Nedeľa, 29. januára 2023
Televizne projektory
Dátum pridania: 13.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jurki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 313
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Televízny projektor (ďalej len TP) je zariadenie zobrazujúce privedený video signál na určitú plochu často plátno,tienidlo ale napríklad i stena, časť budovy a podobne.
TP sú troch druhov:
a, TP s obrazovkami
b, LCD TP (Liqid Crystal Device)
c, Plazmové a laserové TP

A, TP s obrazovkami
Pri týchto typoch TP sa využíva prevažne Schmidova optika skladajúca sa okrem obrazovky dutým zrkadlom a korekčnej šošovky prípadne i rovinným zrkadlom, ale to len na preneseniu obrazu požadovaným smerom. Pri farebnom TP s obrazovkou sa použijú tri takéto optiky súčastne pričom jedna obrazovka ma nanesený červený druhá zelený a tretia modrý luminofor. Prípadne sa nepoužije spomínaná Schmidová optika, ale aditívne miešanie obrazov R,G,B dichroickými zrkadlami ešte pred objektívom(V tejto variante s obrazovkami výkonu až 3x 100W je možné dosiahnuť obraz s uhlopriečkou až okolo 5m). Tieto TP sú pomerne zastaralé a kôli malému dosiahnutelnému jasu sa nepoužívajú.

B, LCD TP
Svetelný zdroj v tomto prípade tvorí Xenónová výbojka, čo umožnuje reprodukovať obraz vačších rozmerov ako TP s obrazovkami. Svetlo z výbojky sa dichroickými zrkadlami rozloží na 3 základne farby (R,G,B) a kondenzormi sa dosiahne rovnomerné rozloženie svetla na celej ploche. Tieto 3 svetlá sú modulované tromi LCD monochromatickými modulátormi a potom sa zmiešajú v optickom hranole a projekčným objektívom sa priemeta celkový farebný obraz.

C, Plazmové a laserové TP
Tento spôsob TP je vdaka ďalej uvedeným výhodám v sučastnej dobe najpoužívanejší.
Plazmový TP je vlastne plazmová obrazovka, ale do skupiny TP sa radí kvôly uplatneniu s rozmermi až nad 20 palcov teda približne 0,5m využitie teda nachádza napr. v domácich kinách alebo prezentačných obrazovkach.
Laserová TP je založená na modulovaní amplitúdy laseru akusticko-optickým modulátorom a následne je horizontálne vychyľovaný mnohostranným zrkadlom a vertikálne naklánanim ďalšieho zrkadla. Laserový lúč ma malú divergenciu čo umožnuje premietať obraz i na nerovné plochy, časti budovy a pod pri zachovaní vysokej ostrosti obrazu. Má taktiež veľký jas.
 
Zdroje: Použitá literatura: Amateŕske Radio KE 2002/6
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.