referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Lupa
Dátum pridania: 04.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Evanga
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 562
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Zväčšený obraz v blízkom bode oka

Tu samozrejme napadá otázka, či by nebolo možné nejako zväčšiť zorný uhol pre oko, a tým urobiť viditeľnými jednotlivosti predtým na predmete nevidené. Odpoveď je jednoduchá: priblížime oko k predmetu. To je ale možné v uvedenom veku až do normálnej pracovnej vzdialenosti 25 cm. Pre menšie vzdialenosti môžeme ťažko akomodovať a bez akomodácie vidíme obraz neostrý, zahmlený. Je samozrejme možné namáhavú akomodáciu oka nahradiť spojnou šošovkou, ktorú dáme blízko k oku. Tým zväčšíme zorný uhol, pretože môžeme bližšie k predmetu bez akomodačnej námahy. Tak napríklad s šošovkou pred okom sa môžeme priblížiť na polovičnú vzdialenosť – asi 12 cm, a predsa dostaneme ostrý obraz. Týmto priblížením sa zorný uhol dvakrát zväčšil; inými slovami – použili sme lupu s dvojnásobným zväčšením. Ak použijeme šošovky s viacej zakrivenými plochami, dostaneme sa napr. až na 5 cm k predmetu pri úplne jasnom obraze; vtedy hovoríme, že sme použili lupu 5krát zväčšujúcu.

Druhy lúp

Najjednoduchšie lupy sú jednoduché spojné šošovky ploskovypuklé i dvojvypuklé. Objemky bývajú z plastických hmôt, ale aj kovové. Používajú sa až do štvornásobného zväčšenia; napr. lupa hodinárska. Dokonalejší obraz dávajú lupy zložené z dvoch ploskovypuklých šošoviek, obrátených k sebe zakrivenými plochami. Sú to lupy aplanatické, pri ktorých je odstránená otvorová vada aj koma. Robia sa pre 6- až 12-násobné zväčšenie. Tieto lupy sú tiež bežne používané pre noniové odčítanie na stupniciach rôznych prístrojov.
Existujú však aj šošovky obdĺžnikového tvaru. Vysvetlíme ich účel. Po 45. roku veku sa blízky bod oka rýchlo vzďaľuje a je teda nutné napr. pri čítaní knihu vzďaľovať od oka. Po 50. roku už obvykle ani diaľka ruky nestačí. Aby sa kniha nemusela dávať do takej vzdialenosti, je lepšie umiestniť tam obraz, ktorý by potom oko pozorovalo. K tomu práve slúžia uvedené šošovky, inými slovami šošovkou držanou pred očami premiestnime obraz knihy, umiestnenej v normálnej pracovnej vzdialenosti 25cm, do blízkeho bodu oka, v ktorom oko môže obraz zreteľne pozorovať a čítať. Výhodou pritom je, že písmo je zväčšené. Aj v tomto prípade sa hovorí o lupe malého zväčšenia, čo nie je úplne presné, lepšie je tu hovoriť o skle na čítanie. Sklo na čítanie, ako sme poznali, neslúži k zväčšeniu obrazu, ale jedine k tomu, aby bol obraz šošovkou umiestnený v blízkom bode oka.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Prístrojová optika – Alois Mazurek
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.