referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Premietač, premietacie prístroje
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bafko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 284
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Premietací prístroj je optické zariadenie, ktoré na premietacej ploche alebo na premietacom plátne utvorí zväčšený, skutočný a neskreslený obraz rovinného a silne osvetleného predmetu. Keď zobrazujeme predmet cez ktorý môžu svetelné lúče prechádzať, horíme o diaprojekcii (diapozitívy, diapásy, film) a príslušné premietacie prístroje nazývame diaprojektory. Ak zobrazujeme nepriehľadné predmety (napr. obrazy z kníh a pod.), ide o epiprojekciu a príslušné projektory označujeme názvom epiprojektory. Optická sústava premietacieho prístroja sa skladá z dvoch častí: z osvetľovacej sústavy, ktorá sústreďuje svetlo na předmět, a z premietacej sústavy, ktorá obstaráva jeho zobrazenie.
Osvetľovacia sústava sa skladá zo zdroja a kondenzora. Premietaciu sústavu tvorí objektív, ktorý je v podstate optická spojná sústava, zbavená najmä otvorovej a farebnej chyby.
Pri diaprojekcii sa zobrazovaný predmet (P) umiesťuje do roviny medzi jednoduchou a dvojnásobnou ohniskovou vzdialenosťou objektívu (O). Pretože chceme, aby obraz na premietacej stene bol priamy, musíme dávať premietaný predmet do prístroja obrátene.
Svetelný zdroj musí byť veľmi intenzívny. Býva to oblúková lampa alebo premietacia žiarovka veľkej svietivosti. Svetlo zdroja sa sústreďuje pomocou dutého zrkadla(Z) a pomocou kondenzora (K) na premietaný predmet. Kondenzorom býva sústava dvoch plosko-vypuklých šošoviek.
Vo filmovom projektore treba premietnuť obrázok z filmového pása, potom zacloniť objektív na veľmi krátku dobu, kým s filmový pás posunie tak, že na to isté miesto premietacieho plátna sa môže premietnuť ďalší obrázok. Potom sa objektív zase zacloní. Keďže svetelný vnem trvá v oku asi 0,1 sekundy po zaclonení objektívu, oko nespozoruje výmenu obrázkov, ktoré sa vzájomne i tak veľmi málo líšia a ktorých sa premietne týmto spôsobom za 1 sekundu spravidla 25. Každý obrázok prechádza do nasledujúceho a pozorovateľ vidí plynulý pohyb.
Na zobrazovanie nepriehľadných predmetov používame epiprojektory. Spravidla bývajú spojené s diaprojektorom v jediný prístroj, ktorý nazývame epidiaprojektor alebo kratšie epidiaskop.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.