referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Piestové spaľovacie motory
Dátum pridania: 08.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: koso
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 619
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
1. ÚVOD.

Na pohon dopravných prostriedkov (automobily a motocykle, lode, lietadla a pod.) ale aj na pohon rôznych prístrojov, stavebných a iných mechanizmov a náradia sa môžu používať motory spaľovacie, parné, elektrické a solárne. Väčšinou sa však používajú spaľovacie motory, v ktorých sa chemická energia paliva mení priamo v spaľovacom priestore motora na energiu tepelnú, ktorú motor premení na mechanickú prácu. V spaľovacom motore sa spaľuje vhodná zmes paliva so vzduchom v takom pomere, aby po zapálení rýchlo a pokiaľ možno bezo zbytku zhorela. V piestových spaľovacích motoroch piest túto zápalnú zmes najskôr nasaje do pracovného priestoru valca a potom ju stlačí. Vo vhodnom okamihu je zmes zapálená. Vplyvom uvoľnenej tepelnej energie vo válci prudko stúpne tlak a objem plynov. Vzniknutý tlak plynov tlačí na piest, pohybujúci sa vo valci motora, ktorého posuvný pohyb je kľukovým mechanizmom prevedený na pohyb otáčavý.


2. PRINCÍP ČINNOSTI PIESTOVÉHO SPAĽOVACIEHO MOTORA – VŠEOBECNE

Podstatu piestového spaľovacieho motora tvorí piest s kľukovým mechanizmom. Vo valci ktorého horný koniec je uzavretý hlavou sa pohybuje piest. Ojnica spája piest s kľukovým hriadeľom. Piest sa pohybuje vo valci hore a dolu, teda priamočiare a vratne. Jeho posuvný pohyb sa prenáša ojnicou na kľukový hriadeľ a mení sa na pohyb otáčavý. Kľukový hriadeľ je hnacím hriadeľom motora. Otáčky kľukového hriadeľa sa prenášajú ďalej cez spojku, prevodovku a rozvodovku na hnacie kolesá motorového vozidla. Piest, ojnica a kľukový hriadeľ tvoria celok, ktorému hovoríme kľukový mechanizmus motora. Krajné polohy piesta vo valci sa nazývajú úvrate, a to horná úvrať (HU) a dolná úvrať (DU). Vzdialenosť medzi oboma úvraťami, t.j. dĺžka dráhy piesta, je zdvih piesta. Piest vykoná za jednu otáčku kľukového hriadeľa dva zdvihy. Priemer valca je priemer pracovnej dutiny valca motora a nazýva sa vŕtanie valca. Kružnicu, ktorú opisuje stred čapu kľukového hriadeľa, nazývame kľukovou kružnicou. Kružnicu rozdeľujeme na 360 dielikov - stupňov. ktoré počítame vždy od hornej polohy kľuky v smere točenia. Na toto rozdelenie potom vzťahujeme činnosť všetkých mechanizmov motora, pokiaľ je ich pohyb viazaný na kľukový hriadeľ. Vzdialenosť nameraná od osi kľukového čapu k osi kľukového hriadeľa, je polomer kľukovej kružnice (r). Základným údajom spaľovacieho motora je objem valca, (pri viacvalcových motoroch objem všetkých valcov), ktorý nazývame objemom motora.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ing. František Štefánik a kolektív: Športové lietanie, lietadlá, letci - 1985.Alfa - vydavateľstvo technickej a ekonomickej literatúry, Bratislava, Ing. František Štefánik a kolektív: Športové lietanie, lietadlá, letci - 1988. Alfa - vydavateľstvo technickej a ekonomickej literatúry, Bratislava, Ing. L. Bierman: Abeceda malého automobilistu.Nakladateľstvo Pravda, Bratislava 1946, Ing. Ladislav Beneš a kolektív: Učebnice pilota. SK, Ing. Luděk Beňo: Letouny a jejich systémy II: část. SLOV-AIR, podnik pre leteckú činnosť, Bratislava
Podobné referáty
Piestové spaľovacie motory SOŠ 2.9246 560 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.