referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
laser
Dátum pridania: 07.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuziviki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 689
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Keby sa vás niekto opýtal, aké poznáte najjasnejšie, najintenzívnejšie svetlo, asi by ste mu povedali, že svetlo slnečné, ale mýlili by ste sa. Svetlo z lasera je ešte jasnejšie a v skutočnosti je to najostrejšie svetlo, aké doposiaľ poznáme. Laser produkuje uzunký lúč farebného svetla, ktorý je tak intenzívny že prepáli dierku aj v oceli a zároveň tak úzky a rovný, že ho môžeme presne zacieliť na maličké zrkadlo na Mesiaci, vzdialenom 384 401 km. Prvý kto popísal a vyrobil prvý funkčný LASER, bol vedec Theodore Maiman a všetko sa to odohralo v roku 1960.

Samotné slovo LASER pochádza z angličtiny a je zložené z počiatočných písmen dlhého anglického názvu popisujucého jeho funkciu : Light Amplification by Stimulated Emision of Radiation čo by sa dalo preložiť ako zosilnenie svetla pomocou vynútenej ( stimulovanej ) emisie žiarenia. Z názvu je zrejmé, laser vydáva svetlo. Ale čím sa líši svetlo laseru od svetla žiarovky?
Laserové svetlo je monochromatické ( jednofarebné ) kohorentne ( usporiadané ) a má malú divergenciu ( rozbiehavosť ). Rozdiel je názorne vidieť na príklade. Pokiaľ „posvietime „ laserom na mesiac, bude mať osvetlená plocha niekoľko kilometrov. Zdá sa vám to veľa ? tak skúste svietiť žiarovkou na mesiac. Z definície vyplýva, že laser je zariadenie, ktoré premieňa dodávanú energiu na laserové svetlo. Energiu môžeme dodávať rôznym spôsobom, napr. opticky (svetlom výbojky ), chemicky, elektricky atď. Vzhľad samotných laserov je veľmi rôznorodý. Záleží hlavne na druhu laseru, na jeho konštrukcii a v neposlednom rade na jeho použití. V dnešnej dobe je laserový lúč využívaný vo veľmi mnohých oboroch ľudskej činnosti. Je jemným chirurgickým nástrojom, lekári ho využívajú pri liečbe rakoviny a chúlostivých očných operáciách, zaznamenáva informácie a sníma ich záznam z kompaktných diskov, stavebný inžinieri pomocou nich stavajú mrakodrapy s milimetrovou presnosťou, v telefónnej sieti využívajú laser na jasný a rýchly prenos hovorov optickými vláknami a pod. Laserov je veľké množstvo a každý niečím vyniká a je vhodný k určitému použitiu. Jednotlivé typy sa taktiež postupom času zdokonaľovali a vylepšovali sa ich parametre.

ROZDELENIE LASEROV
Základné rozdelenie laserov
Lasery môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Laser SOŠ 3.0221 11610 slov
Laser SOŠ 2.9657 3597 slov
Laser SOŠ 2.9569 1820 slov
Laser SOŠ 2.9542 1350 slov
Laser GYM 2.9369 984 slov
Laser SOŠ 2.9469 1783 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.