referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Elektrina
Dátum pridania: 31.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucije
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 508
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Elektrina vo forme blesku alebo hromu bola kedysi príčinou veľkého strachu. Od tých dôb sa ľudia však naučili, ako ich využiť pre naše vlastné potreby. Magnetizmus, ktorý býval len kuriozitou, hrane dôležitú úlohu v obrovských generátoroch, ktoré nám zaisťujú energiu.

Príťažlivosť a odpudivosť

Nabité predmety majú tendenciu sa buď vzájomné priťahovať alebo odpudzovať. Pokiaľ majú navzájom opačný náboj, je medzi nimi príťažlivá sila. Pokiaľ sú však nabité súhlasne, je ich sila odpudivá. Hovorí sa, že predmet nabitý treným obsahuje statickú elektrinu. Je to preto, že náboj môže zostať v predmete teoreticky neobmedzenú dobu. Predmet zostane nabitý tak dlho, dokiaľ sa v jeho atómoch počet kladných a záporných častíc nevyrovná. K tomu dôjde, keď sa nabité častice nechajú prúdiť do predmetu alebo von. Napr. predmet, ktorý je záporne nabitý, pretože sa do neho preniesli elektróny, sa môže vybiť, pokiaľ tieto elektróny zase stratí. A predmet, ktorý bol zdratou určitého počtu elektrinou nabitý kladne, sa môže vybiť, pokiaľ elektróny pretečú dovnútra. Tento pohyb nábojov sa nazýva elektrický prúd.

Vodiče

Látky, ktoré umožňujú elektrickému prúdu, aby nimi prechádzal, sa nazývajú elektrické vodiče. Kovy a grafit (bežná forma uhlíka) sú dobrými vodičmi elektriny. Medzi látky, ktoré normálne elektrinu nevedú, patria napr. jantár, olej, vosk, sklo, papier, a umelá hmota. Tieto látky sa nazývajú izolanty. Predpokladáme napr., že jedna kovová guľa dostane kladný náboj a iná kovová guľa záporný náboj rovnakej sily. Pokiaľ je medzi nimi zaistená vodivá cesta, elektróny budú prúdiť zo záporne nabitej gule do gule nabitej kladne, a to tak dlho, dokiaľ obe nebudú mať rovnaký počet elektrinou. V 18. storočí robilo mnoho vedcov pokusy s elektrinou. K vytvoreniu silného elektrického náboja treli jeden materiál o druhý. Pripojeným materiálu vodičom sa však ich náboj rýchle vybil. Bolo treba nájsť zdroj prúdu, ktorý by poskytoval pomerne stáli prúd po ďalšiu dobu. S odpoveďou prišiel v 90. rokov 18. storočia taliansky vedec Alessandro Volta, keď vynašiel elektrický článok.

Články a obvody

Elektrický článok premenuje chemickú energiu na elektrickú energiu. Články sú často pripojené alebo vyrobené v skupinách, aby sme dosiahli vyššie napätie a kapacitu zdroja. Takéto zostavy sa nazývajú batérie. I samostatné články sa však niekedy rovnako ľudovo nazývajú batérie. Obvod sa skladá z elektrického zdroja, akým je napr.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Elektrina SOŠ 2.9680 601 slov
Elektrina 2.9841 318 slov
Elektrina 2.9612 505 slov
Elektrina SOŠ 2.9763 439 slov
Elektrina 2.9745 431 slov
Elektrina GYM 2.9988 1412 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.